8 powodów dla których musisz przeczytać „Dżentelmena w Moskwie”

Dzisiaj swoją premierę ma wyjątkowa dla mnie książka Dżentelmen w Moskwie. Z tej okazji mam dla Was 8 powodów dla których warto ją przeczytać. A raczej jak w sądzie 8 powodów i powódek, którzy Wam ją polecą – bo powodów podają o wiele więcej.

1. Maobmaze

Dżentelmen w Moskwie to cudowna historia, napisana pięknym językiem. Glowny bohater skradł moje serce! Pomimo tego, że został pozbawiony wszystkiego co do tej pory sprawiało mu przyjemność, pozostał dżentelmenem w najczystszej postaci. Bez względu na okoliczności zawsze pokazywał się z najlepszej strony.

Polecam tę książkę z całego serca! Ciekawa fabuła, cudownie wykreowani bohaterowie i piękna okładka- to wszystko sprawia, że Dżentelmena w Moskwie czyta się z przyjemnością.

2. Mieszkająca między literkami 

Sięgając po książke Dżentelem w Moskwie miałam małe obawy czy podołam, czy zrozumiem czy przeczytam? Wyszło, że były bezpodstawne, ponieważ książkajest napisana  tak pięknym, aczkolwiek łatwym do zrozumienia językiem, że magia słów przenosi nas w tamten okres czasu, aby przeżyć każdą chwilę u boku głównego bohatera. Napomknę, że główny bohater to taki pokrój osób, które uwielbia się już od pierwszych stron nowej powieści. Otwarty, serdeczny, dobroduszny, pomocny, obeznany w wielu kwestiach życia, dżentelmen w każdym najmniejszym calu. Według mnie warto przeczytać tę książke głównie dlatego, aby zrozumieć i zauważyć, że małe rzeczy mogą przynieść nam o wiele więcej radości z życia niż te wielkie, które często są cieżko osiągalne. Ale i możemy dowiedzieć się co nieco z histroii Rosji, wspaniałych potraw czy wykwintnych win. Jednym zdaniem, polecam książke tego autora, dzięki której poszerzycie swoje horyzonty i to w niejednym kierunku.

3. Gosia z bloga wyznaniaksiazkoholiczki

Życiem rządzą przypadki. Właśnie z powodu jednego z nich trafił do mnie „Dżentelmen w Moskwie”. Zaczynałam czytać nie mając większych wymagań. To, co otrzymałam, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Powieść jest pełna inteligentnego poczucia humoru – nie są to żarty wywołujące głośny, niepohamowany śmiech, raczej takie, które pozostawią na ustach czytelnika wyraz czystej satysfakcji. Autor bawi się z nami niedopowiedzeniami, pozwala łączyć ze sobą fakty, pozostawia dowolność interpretacji niektórych wydarzeń, używając licznych metafor. Mnogość nawiązań do świata kultury i sztuki zadowoli nawet najbardziej wymagających, innych skłoni do przestudiowania podjętych w dyskusjach tematów. Towles wcale nie wpuszcza nas do głowy głównego bohatera – pozwala jedynie obserwować jego czyny, od czasu do czasu rzucając uwagę pozostawiającą wiele pytań. Do samego końca nie wiedziałam, o czym tak naprawdę jest ta powieść. Dopiero w momencie przeczytania zakończenia uświadomiłam sobie, jak bardzo przemyślane było każde wydarzenie, zdanie, pojawiający się na chwilę bohater. Niespodziewanie najnowsza powieść Amora Towlesa okazała się jedną z najlepszych książek, które czytałam, nie tylko w tym roku. Osadzona w ciekawych czasach historia Rostowa skłoniła mnie do myślenia, wrócę do niej nie raz. Jestem pewna, że każde kolejne spotkanie z tą książką pozwoli mi odkryć w niej coś nowego. Polecam!

4. Marta bibliofilembyc

Dżentelmen w Moskwie budzi podziw swoim klimatem, językiem, kreacją bohaterów, subtelnym humorem. Chociaż akcja dzieje się w czasach po upadku caratu i dojściu do władzy bolszewików, ta powieść ma w sobie wiele z Tołstoja i innych mistrzów rosyjskiej literatury. Dla miłośników Rosji to lektura obowiązkowa. Dla mnie to najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku!

5. She volf czyta

Jeśli czytacie książki dla czegoś więcej niż kolejna recenzja, jeśli czytacie je nie dlatego, że wszyscy inni to robią, jeśli książka to dla was coś więcej niż element bookstagramowej czy blogowej przygody, jeśli w książce szukacie piękna klasycznej literatury, jeśli chcecie choć na chwilę wejść do tego niesamowitego świata, o którym mam wrażenie, że kompletnie zapomnieliśmy w tym szaleńczym biegu jakim jest nasze życie, to jest to książka dla Was. Ja wiem, że do Dżentelmena w Moskwie wrócę jeszcze nie raz i nie dwa, z kubkiem gorącej herbaty i słonymi paluszkami.

6. Beata Kobiela 

Dżentelmen w Moskwie to opowieść niezwykła. Wręcz magiczna. Autor porwał mnie w zupełnie inny, ale jakże bliski świat. Ta opowieść ma taki specyficzny klimat. Czytasz i marzysz aby ta historia się nigdy nie kończyła… bo chcesz tam być, w tym małym świecie razem z bohaterami. Jeśli naprawdę chcecie oderwać się od codzienności, polecam Wam to dzieło! Tak dzieło! Odkrycie tego roku.

7. Ver reads

W Dżentelmenie w Moskwie najbardziej urzekło mnie zobrazowanie, w jaki sposób człowiek potrafi całkowicie przewartościować swoje życie. Hrabia został zmuszony do zrezygnowania z codziennych wygód, które do tej pory wydawały mu się wręcz niezbędne do życia. Jednak mimo wszystko znakomicie odnalazł się w nowym otoczeniu, a jednocześnie nie stracił pogody ducha, nie zatracił samego siebie. Jak wspomniał „… ostatecznie to właśnie niewygody okazały się dla mnie najważniejsze”, co moim zdaniem jest idealnym podsumowaniem całej książki. Ukazuje, że pomimo przeciwności losu można pozostać sobą i, co najważniejsze, najzwyczajniej być szczęśliwym.

8. Ja

Nie miałam złudzeń, że Dżentelmen w Moskwie będzie powieścią, która skradnie moje serce. Wiedziałam to już od pierwszej strony. Genialny, pełen uroku osobistego i dobrych manier hrabia Rostow stał się dla mnie niemalże przyjacielem. Po prostu musicie przeczytać tę książkę! To prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią klasyczną rosyjską literaturę i klimat Grand Budapest Hotel tylko w bardziej poważnym wydaniu.

Jeśli ciagle zastanawiacie się czy warto sięgnąć po tę książkę to powiem Wam na koniec, że nie pożałujecie. Jeśli nie zadowoli Was treść, to z pewnością zrobi go przepiękna, złota okładka.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi książki! Jesteście nieocenieni.

Premiera już dzisiaj, więc pędźcie do księgarni!

Dodaj do zakładek Link.