Anonimowa dziewczyna – Greer Hendricks

Nie jestem pewna co przyciągnęło mnie do tej książki, ale coś sprawiło, że po nią sięgnęłam. I nie żałuję, chociaż jak zwykle mogłabym znaleźć kilka niedociągnięć. Mimo wszystko to całkiem przyzwoity thriller, którego praktycznie do końca nie mogłam rozgryźć. Chciałam jak najszybciej przeczytać książkę i dowiedzieć się kto kłamie.

Badania nad moralnością.

Jessica Farris podstępem dostaje się na badania nad moralnością do cenionej psycholożki, za co ma otrzymać wynagrodzenie. Pytania, które otrzymuje sprawiają, że będzie musiała zastanowić się nad swoimi wyborami życiowymi, ale również wyjawić kilka tajemnic. Kiedy otrzymuje propozycję, aby poszerzyć zakres badań o dodatkowe, prywatne sesje za dużo większe wynagrodzenie – waha się tylko przez bardzo krótką chwilę. Zostaje jednak wplątana w chory układ i sama już nie będzie pewna co jest moralne, a co nie. Dzięki tajemnicom, które Jessica sama wyjawiła doktor Shields będzie miała nad nią nieograniczoną władzę. I nie zawaha się jej użyć, aby sprawdzić moralność własnego męża.

Kto kłamie najbardziej?

Fabuła książki od czasu do czasu się zapętla i powtarza, ale mimo to akcja jest ciekawa i dosyć wartka. Miałam wrażenie, że niektóre motywy i wydarzenia pojawiały się kilkakrotnie. Autorka pokazuje jak łatwo jest manipulować człowiekiem siłą argumentów i jak prosto jest zasiać w kimś wątpliwość nawet jeśli ten ktoś jest pewien swoich racji. Czasami aż zapierało mi dech z niedowierzania, że psycholożka tak odwraca kota ogonem. Bywają momenty niepokojące, takie, przez które ciarki przechodzą po ciele, że czytelnik aż się wzdryga. To był całkiem przyjemny thriller, który zainteresował mnie, trochę przyprawił o dreszcze i został przez chwilę w mojej głowie. Jestem zadowolona z lektury.

Czytało się to szybko i sprawnie, autorka fajnie prowadziła fabułę, przedstawiała bohaterów, odkrywała tajemnice warstwami, nie wszystko na raz na samym końcu. Nie mogłam tylko momentami nadążyć za tokiem myślenia Jess, ponieważ zwykle pod koniec rozdziału wpadała na jakiś trop, a ja nie bardzo wiedziałam skąd niektóre informacje jej się wzięły. Miałam od czasu do czasu wrażenie drobnych luk w fabule. Nieco przerażające i elektryzujące było również to, że dziewczyna wpadała w lekką paranoję, a ja razem z nią. Byłam pewna, że ma rację, że nic jej się nie wydaje, ale kiedy konfrontowała się z doktor Shields – zaczynała wątpić w to co myślała i widziała. Dokładnie tak jak ja. Te psychologiczne zabiegi zdecydowanie działały na wyobraźnię i wprowadzały atmosferę niepokoju tak pasującą do thrillera. Mogę z czystym sumieniem polecić Anonimową dziewczynę.

Podsumowanie.

Ciekawy thriller, który wciąga mimo kilku niedociągnięć i zapętlonej momentami fabuły (niektóre motywy i wydarzenia powtarzają się co jakiś czas, co jednak nie jest bardzo denerwujące). Historia Jess jest ciekawa, momentami przyprawiająca o dreszcze, stawiająca mnóstwo pytań o moralność. Długo nie można rozgryźć tej historii, nie wiadomo kto i kiedy kłamie, a manipulacja, jaką stosuje psycholożka względem Jess jest zaskakująca i ukazuje jak łatwo można kimś odpowiednio pokierować.

Autor: Greer Hendricks
Tytuł: Anonimowa dziewczyna
Wydawnictwo: Zysk i Spółka
Liczba stron: 448
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.