Recenzja

B.A. Paris – Na skraju załamania

Za zamkniętymi drzwiami, czyli literacki debiut B.A. Paris był hitem 2017 roku: mnóstwo sprzedanych egzemplarzy, pozytywnych recenzji, zachwytów i nominacja do bestsellerów Empiku. Do tego książka kusiła mnie piękną, niebieską okładką z motywem drzwi. Ba! Nawet przyczyniłam się do jej sławy, bo kupiłam ją na prezent (co zdarza mi się niezwykle rzadko bez wcześniejszego przeczytania). Kiedy więc dostałam możliwość zrecenzowania Na skaju załamania byłam przeszczęśliwa.

Czy wszystko jest takie, jak nam się wydaje?

Cass ma wspaniałego, kochającego męża, piękny dom i lubi swoją pracę. Pewnego wieczoru podczas burzy wraca leśną drogą i spotyka na niej kobietę w samochodzie. Nie wysiada jednak i nie pomaga bojąc się, że to pułapka. Następnego dnia dowiaduje się, że kobieta została zamordowana. Dręczy ją poczucie winy i wstyd, które podsycają dodatkowo pojawiające się głuche telefony. Cass jest przekonana, że do jej domu dzwoni morderca.

Jakby tego było mało mąż oraz przyjaciółka uświadamiają jej, że przez tę całą sytuację stała się mocno rozkojarzona, zapomina o wielu bardzo istotnych rzeczach. Cass zaczyna bać się nie tylko o własne życie, ale i o zdrowie psychiczne.

Takie coś przydarza się każdemu z nas.

Początkowo czytając o tym wszystkim byłam bardzo zainteresowana całą sprawą. Tajemnicze morderstwo, poczucie winy, dziwne telefony – idealna zagadka do rozwiązania. Dodatkowo kiedy pojawiają się zaniki pamięci mam wrażenie, że kurcze, mnie takie rzeczy zdarzają się non stop. Ile razy zapomnieliście portfela z domu? Albo nagle Was zamroczyło i nie wiedzieliście który guzik w zmywarce nacisnąć? Albo nie pamiętaliście gdzie zaparkowaliście samochód? Kiedy jednak takich przykładów możnaby mnożyć i stają się coraz poważniejsze – człowiek może popaść w obłęd nie wiedząc czy może ufać samemu sobie. Tak właśnie dzieje się z Cass.

Potem akcja mocno zwalnia i odniosłam wrażenie, że przez następne 150 stron ciągle kręcimy się w kółko: morderstwo, telefony, zapominanie, morderstwo, telefony, zapominanie… W pewnym momencie zaczęłam się już troszkę nudzić i przysypiać chcąc, żeby już cokolwiek się rozwiązało. Budowanie napięcia poziom ślimak, co trochę mi przeszkadza, ale jestem wytrwała. Dopiero na ostatnich 100 stronach fabuła rusza do przodu i to rusza z kopyta – nagle odkrywamy jedną tajemnicę za drugą. Wtedy też domyśliłam się wszystkiego i zakończenie wcale mnie nie zaskoczyło.

Coś było z nimi nie tak.

Od początku miałam wrażenie, że wszystkie osoby w otoczeniu Cass zachowują się dziwnie, a conajmniej gróboskórnie. Dziewczyna ma ogromne problemy, a wszyscy wokół jakby mocno je bagatelizują. Zdziwiło mnie też jak jedna z postaci dosyć mocno wyraziła swoje zdanie na temat tego kto może stać za głuchymi telefonami – chociaż tak naprawdę na koniec okazało się, że nie mogła o tym wiedzieć. Mam też wrażenie, że rozwiązanie przyszło za szybko, wyjaśniło się praktycznie wszystko na raz, a na koniec autorka ujawniła wszystko długim monologiem. Niekoniecznie tak wyobrażam sobie trzymający w napięciu thriller.

Jestem zadowolona z lektury, chociaż w środku trochę się wynudziłam. Początkowo byłam przerażona stanem Cass i bardzo jej współczułam, potem wraz z nią okrywałam zagadkę by domyślić się na długo przed nią kto za tym wszystkim stoi. Pewnie wynikało to z tego, że ja patrzyłam z dystansu, a ona nie. Całą historię poznajemy bowiem z jej perspektywy i towarzyszymy tylko i wyłącznie jej.

Podsumowanie.

Nie potrafię odnieść tego do Za zamkniętymi drzwiami, ale wierzę na słowo wszystkim zachwyconym, że Na skaju załamania nie powtórzyło fenomenu poprzedniej książki. Ta była dobra, ale brakło mi niesamowitego zakończenia, pewnych niedomówień, które tylko nadawałyby wszystkiemu smaczek i żywszej akcji. Momentami się nudziłam, a momentami czytałam z zapartym tchem i nie mogłam uwierzyć, że coś takiego mogło się komuś przytrafić.

Jeśli więc czytaliście poprzednią książkę – spróbujcie i tej, bo jest duża szansa, że również Wam się spodoba. Autorka zresztą będzie w Polsce – 23 lutego w Warszawie, 24 w Krakowie, więc gdybyście chcieli posłuchać co ma do przekazania poza książkami, możecie się wybrać.

Autor: B.A. Paris
Tytuł: Na skaju załamania
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 350

 • Nie czytałam poprzedniej książki i jakoś trudno jest mi póki co przekonać. Jakoś więcej radości czułam od Ciebie gdy pisałaś o 1 niż o 2 😀 Poza tym zauważyłam, że okładki są praktycznie takie same.

 • Wiesz z mojego #ig, że mi książka bardzo przypadła do gustu – mimo pozornie mega wariatki jako głównej bohaterki, która przez większą część książki zwyczajnie doprowadzała mnie do szału, to w sumie czytało mi się ją całkiem okay i podobało mi się pełne zamknięcie – żadnych otwartych niedomówień, czysty finisz 🙂

  • Mnie właśnie ten czysty finisz trochę rozczarował, bo o ile nie lubię dopowiedzen to wyjaśnienie wszystko w monologu jest dla mnie najprostszym i najgorszym rozwiązaniem

 • Będę właśnie czytać „Na skraju załamania”.

 • booklicity

  No tak, jakoś wczesniej nie skojarzyłam że to autorka od „Za zamkniętymi drzwiami”. Teraz sama już nie wiem czy czytać tę książkę bo jej debiut nie zrobił na mnie najlepszego wrażenia, książka była od samego początku do samego końca bardzo przewidywalna :/ Z drugiej strony trzeba dawać drugie szansy, może tym razem bardziej sie polubimy 🙂

  • Trafiałam na same pozytywne opinie i dlatego się skusiłam. Ale po przeczytaniu drugiej na pewno nie sięgnę po pierwszą 😉

 • Zawsze w takich sytuacjach (kiedy pierwszą książką byłam zachwycona i mam sięgnąć po drugą) boję się rozczarowania, ale cóż … zrezygnować z lektury też ciężko 🙂

  • Mam tak z seriami – nawet jeśli pierwsza była taka sobie to kusi mnie dowiedzieć się co będzie dalej 😉

 • Jeśli znajdę wolną chwilę w czytaniu, to chyba się skuszę 🙂

 • Nie czytałam jeszcze „Za zamkniętymi drzwiami” i jeśli już, to zacznę od tamtej 😉

 • Czytałam „Za zamkniętymi drzwiami” i chociaż zakończenie trochę mnie zaskoczyło, to jednak nie podzielam zachwytów opinii publicznej nad twórczością B.A. Paris – ot, uważam, że pisze ona lekkie książki o prostej historii i narracji, które można zabrać ze sobą na drugą podróż do pociągu. Nie wróżę autorce wielkiej kariery, bo jednak jej twórczość wpisuje się jakoś w popularny teraz trend pisania mrocznych powieści o kobietach, skierowanych głównie do kobiet. Kiedy ten trend się skończy – jej sława przeminie. Co nie zmienia faktu, że książki B.A. Paris czyta się całkiem przyjemnie, chociaż nie są one wybitnie napisane.

  • Właśnie ja też słyszałam same zachwyty, skusiłam się i bardzo rozczarowałam. Nic tam się nie działo, zupełnie nic

 • Księgozbiór Kasiny

  Już tyle słyszałam o tej książce, że czas najwyższy poznać ją samemu!