Bułgaria. Złoto i rakija – Magdalena Genow

O książkach podróżniczych z Poznańskiego czytałam dużo dobrego, wielokrotnie nawet sama chciałam spróbować. I nigdy jakoś nie wychodziło. Pierwsze moje spotkanie zaliczyłam z Bułgarią i muszę przyznać, że było ono bardzo udane.

Złoto i rakija.

Magdalena Genow, pół Polka pół Bułgarka co wakacje jako dziecko wyjeżdżała do dziadków do małej wsi niedaleko Warny. Przywoziła stamtąd nie tylko wspomnienia od ciekawej i kochającej rodziny, ale również z kraju swojego ojca, w którym nie mieszkała na co dzień, a którego język doskonale znała. W swojej książce przedstawia nam Bułgarię taką, jaka jest – z jej problemami, pięknem i historią. Przedstawia nam ludzi, których poznała i którzy dla tego kraju są ważni, wspomina koleje losu tego państwa, przekazuje ciekawostki, opowiada o kuchni, zwyczajach, modzie, historii i polityce. Każdego tematu dotyka lekko i z humorem. Ma odpowiedni obcokrajowcowi dystans do tego państwa, a jednocześnie jako córka Bułgara, która kocha swoją rodzinę przytacza mnóstwo pełnych ciepła opowieści. Wspomina cichą i spokojną babcię, która świetnie gotowała i dziadka, który był lekarzem.

Popularność Bułgarii.

Za czasów PRL-u Polacy masowo wyjeżdżali na tak zwane złote piaski na wakacje. Zaprzyjaźniony z nami kraj miał nam wiele do zaoferowania. Magdalena Genow w swojej książce lekko, z humorem, dystansem, ale czasem z odpowiednim ciepłem opowiada o kraju swojego ojca. Wspomina ludzi, ich mentalność, wady i zalety, przytacza wiele dodatkowych historii. Opisuje krótko kuchnię bułgarską i to, jak gotowała jej babcia. Opowiada nam o wycieczkach, które odbywała z siostrą i mężem, jak odkrywała kolejne połacie tego kraju. Wspomina jego historię, właściwie od początku istnienia, problemy ekonomiczne, społeczne i etniczne, z sąsiadami i Unią Europejską. Przedstawia ten kraj takim, jaki jest, bez koloryzowania. Nie podąża wydeptanymi, turystycznymi ścieżkami, ale pokazuje nam esencję – wsie, miasteczka, właściwie z pominięciem stolicy i tych najważniejszych miejsc, które zawsze znajdują się na pierwszym miejscu we wszystkich przewodnikach. Przełamuje pewne tematy tabu i wskazuje różnice kulturowe.

Jeśli szukacie książki, która może Wam powiedzieć co najważniejszego zobaczyć w Bułgarii – możecie się rozczarować. To propozycja alternatywnego zwiedzania, zobaczenia tego kraju w pełnej krasie, poznania prawdziwych mieszkańców. Wędrujemy z autorką w miejsca, gdzie zwykli turyści nie docierają. Jeśli więc chcecie poznać ten kraj naprawdę – ta książka będzie do tego idealna.

Podsumowanie.

Bułgaria. Złoto i rakija to książka kompletna – mamy tam obraz prawdziwej Bułgarii, którego nawet byśmy się nie spodziewali. Ta książka jest ciekawa, wciągnie Was do swojego świata. Pokaże coś, czego nie znajdziecie w przewodnikach, z dystansem, ale i otwartością. Autorka idealnie przemieszała swoje pochodzenie wypowiadając się o Bułgarii dokładnie tak, jak powinna – w połowie jako Polka, w połowie jako Bułgarka. Bardzo serdecznie polecam.

Autor: Magdalena Genow
Tytuł: Bułgaria. Złota i Rakija
Wydawnictwo: Poznańskie
Liczba stron: 290
Moja ocena: 5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.