Psychiatria to bardzo interesująca dziedzina nauki, która nie jest mi do końca znana. A ja, jako niespełniony lekarz chętnie przeczytam wszystko co ma związek z medycyną. Poza tym nowa seria Zrozum od Wydawnictwa Poznańskiego rozpoczęła się całkiem interesującą książką o epidemiach, więc mój apetyt był rozbudzony.
Jak to było?
Ciężko uprawiać psychiatrię ponieważ chorób wchodzących w jej zakres nie da się zmierzyć, zważyć, zobaczyć pod mikroskopem. Często wynikają z przekonań pacjenta i tylko na tej podstawie można wysnuć jakąś hipotezę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jednak wszystko to, co zostało osiągnięte w tej dziedzinie musiało przejść długą i niezwykle wyboistą drogę, podczas której często kolejny krok do przodu oznaczał siedem w tył.
Historyczne ujęcie psychiatrii.
Podobała mi się ta książka – była historia psychiatrii, różne przypadki chorób, metod leczenie (kiedyś i dzisiaj), przygody kolejnych osób, które swoimi osiągnięciami często zmieniały bieg wydarzeń, przyczyniały się do rozwoju nauki, albo wręcz przeciwnie. Mnóstwo informacji, podanych w przyjemny dla laika sposób. Oczekiwałam jednak mimo wszystko czegoś trochę lżejszego – trzeba było się skupić na tej książce, aby coś z niej wynieść, nie można było tak po prostu sobie poczytać, żeby kartki uciekały nie wiadomo kiedy.
Jako osoba zainteresowana tematem byłam zadowolona z lektury, chociaż nawet mnie trochę przytłoczyła ilość informacji. Potrzeba trochę determinacji w stosunku do tematu, aby przebrnąć przez pierwsze strony skupiające się na suchych faktach i historii. Potem jednak było już coraz lepiej, bo i w psychiatrii działo się coraz więcej i coraz ciekawiej. Autor pisze bardzo rzeczowo, potrafi zaciekawić, ale potrafi też momentami przeładować treść ważnymi informacjami, bez zmiękczenia ich czymkolwiek. Kiedy byłam bardzo zmęczona to nie mogłam czytać tej książki, bo potem niczego z niej nie wiedziałam.
Potrzebuje skupienia, uwagi i zacięcia dla tematu. Nie jest tak lekka jak poprzednia książka z serii Zrozum Co nas (nie) zabije. Tutaj z kolei zabrakło mi tej lekkości poprzedniej, jej humoru i wtrąceń. Czara owca medycyny to rzeczowa książka o historii psychiatrii.
Podsumowanie.
Dobra, ciekawa i pełna informacji o psychiatrii książka, która bliżej ma do naukowej niż do popularnej. Momentami było trochę ciężko, trzeba było być w stu procentach skupionym na tym, co się czyta. Jedno rozproszenie i ciężko było się odnaleźć. Mimo to książkę zaliczam do udanych, ponieważ psychiatria to coś, co mnie zwyczajnie interesuje.
Autor: Jeffrey L. Liberman
Tytuł: Czarna owca medycyny
Wydawnictwo: Czarna Owca
Moja ocena: 4/5.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.