Ewangelia według węgorza – Patrik Svensson

Intrygujący tytuł i ciekawy opis, który sugeruje, że poznamy filozofię życia na podstawie węgorza. Do tego przykuwająca wzrok okładka i zapewnienie, że książka stała się bestsellerem w Skandynawii. A to już coś znaczy. Nie wiedząc zupełnie czego się spodziewać – zaczęłam czytać.

Polowanie na węgorza.

Autor wraz z ojcem bardzo często łowią węgorze. Interesują się ich życiem, dbają o te, które są zbyt małe do spożycia. Autor ma ze swoim ojcem niesamowitą więź i to dzięki niemu tak bardzo jest zainteresowany ich historią poznania. A nie jest ona łatwa. Z książki dowiemy się wielu ciekawostek na temat tych ryb, a autor przeprowadzi nas przez wszystkie naukowe etapy w których kolejne osoby próbowały rozgryźć dlaczego właściwie niewiele osób złapało dojrzałe płciowo węgorze i gdzie zaczyna się ich życie.

Rzeczy, o których nie wiesz.

Fascynujące jest to, że ludzie nie zastanawiają się zbyt długo nad życiem węgorzy, a jest ono bardzo ciekawe i nietuzinkowe. Autor opowiada o tych rybach, mówi, jak je postrzegano w starożytności, jak wielu badaczy chciało odkryć wszystkie ich tajemnice, a jak one skutecznie i trochę nieświadomie je chroniły. Autor niewiele tutaj filozofuje – podaje w przystępny i ciekawy sposób wiele informacji, a resztę czytelnik dopowiada sobie sam. Autor tylko przedstawia fakty z historii węgorza i własnego życia, a my dochodzimy do odpowiednich wniosków. To bardzo fajny zabieg, bo nie jest taki nachalny, nie narzuca niczego, a to sprawia, że czytelnik czuje się niezwykle swobodnie.

Nie miałam pojęcia, że węgorze są tak ciekawymi rybami. Dzięki tej książce dowiedziałam się bardzo dużo informacji, podanych w takiej formie, że aż chciało się czytać i czytać. Nie ma tam zaskakujących zwrotów akcji, opowieść jednak jest płynna i bardzo ciekawa. Nie wiedząc czego się spodziewać nie zakładałam niczego i jestem usatysfakcjonowana z lektury. Przyjemna, ciekawa, dająca do myślenia, a jednocześnie bardzo lekko napisana, traktująca o poważnym problemie naukowym, który długo nie mógł zostać rozwiązany.

Podsumowanie.

Książka, która opowiada o relacji ojca z synem i o poszukiwaniu prawdy o życiu węgorzy. Wszystko to podane w bardzo przyjemnej formie, która sprawia, że strony same uciekają. Książka inna niż wszystkie, nie narzucająca zdania autora, ale zmuszająca do refleksji. I podająca bardzo wiele informacji o węgorzach.

Autor: Partik Svensson
Tytuł: Ewangelia według węgorza
Wydawnictwo: Otwarte
Moja ocena: 4,5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.