Kocha, lubi zdradza – Esther Perel

Zdrada to temat, który pojawia się za równo w mediach, wśród celebrytów, jak i w naszym szarym, codziennym życiu niezwykle często. To coś, o czym głośno się mówi, najczęściej z pogardą, czego ludzie w stałych związkach mniej lub bardziej się boją ale również co elektryzuje. A ja lubię chodliwe tematy, więc również ten mnie zainteresował. Zwłaszcza, że autorka przekonuje, że zdrada może scementować związek. Ciekawa teoria.

Kocha, lubi, zdradza?

Zdrada istnieje odkąd tylko pojawiły się mniej lub bardziej zalegalizowane związki. Kiedy człowiek zszedł z drzewa i zaczął kierować swoimi instynktami, wybierać to, co jest mu bliskie – pojawiła się miłość i pojawiła się również zdrada, nieuczciwość. I tak sobie trwa blisko związków.

Esther Perel, terapeutka par napisała książkę, która w całości poświęcona jest właśnie motywowi zdrady. Odmienia go przez wszystkie przypadki i przygląda się mu z każdej perspektywy. Przede wszystkim zaś opiera się na doświadczeniach osób, które zwróciły się do niej o pomoc, albo zwyczajnie do niej napisały kiedy dowiedziały się, że pracuje nad książką. Znajdziecie więc tutaj troszkę teorii i całą masę ludzkich przykładów (oczywiście charakterystyczne cechy pacjentów, ich imiona i nazwiska zostały zmienione). Autorka zadaje więc pytania kto zdradza, dlaczego i co z tego wynika. O dziwo dowodzi, że nie zdradzają tylko ci, którzy są nieszczęśliwi – często ci, którzy mają wszystko w swoim związku też robią skoki w bok. Przygląda się obu stronom – tej zdradzanej, która często wzbudza w nas ogromne współczucie, ale także tej zdradzającej – co czuła przed, co czuje teraz, dlaczego w ogóle to zrobiła i czy chciałaby to naprawić. Daje także głos „tym trzecim”, czyli kochankom, którzy nie są nigdy uwzględniani, a często cierpią przez zdradę niewiele mniej.

Mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i bardzo, bardzo dużo przykładów. Tak jak napisała sama autorka – powodów zdrady jest wiele, a ona ciągle dowiaduje się o nowych. Często są to złożone problemy. W książce odnajdziemy również przykłady związków, które zostały uleczone dzięki zdradzie, ponieważ przepracowały to, dlaczego jedna ze stron postanowiła skoczyć w bok, a dzięki temu związek znów rozkwita. Autorka jednak podaje bardzo fajny przykład – śmiertelna choroba taka jak rak też często pomaga człowiekowi więcej czerpać z życia lub naprawić swój związek, podobnie jak zdrada, jednak nikt nie poleca do naprawy związku ani raka ani zdrady. To moim zdaniem cenna uwaga. Jeśli komuś się to przytrafi – niech zrobi z tego dobry uczynek, ale niech nie robi tego sądząc, że to pomoże.

Co daje nam taka książka?

Kocha, lubi, zdradza to nie poradnik, ani powieść, ani nawet zbiór opowiadań. To książka popularno-naukowa, w której terapeutka widząca wiele zmagających się ze zdradą par i przedstawia nam różne punkty widzenia. Mam wrażenie, że dzięki temu otwiera nam oczy na wiele spraw, o których nie myśli się przy okazji słowa „zdrada”. Wszystko jedno jaki macie pogląd na tę sprawę – uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę. I wszystko jedno czy jesteście szczęśliwi w związku czy nie, czy kiedykolwiek byliście zdradzonym, albo zdradzającym, albo nie wyobrażacie sobie w ogóle takiej sytuacji i uważacie, że to was nie dotyczy. To cenne lekcje, nauka na czyiś błędach – a więc najlepsza, która daje nam wspaniałe wskazówki bez szwanku w naszym życiu.

Dodatkowo wszystko napisane jest prostym, czytelnym językiem. Autorka dokładnie, ale nie za szczegółowo przedstawia nam wszystkie historie – których jest mnóstwo. Są bardzo różnorodne, przedstawiają różne podejścia do związku i zdrady, różne opowieści z różnych warstw społecznych i pokoleń. To wiedza, której lepiej nie posiadać z własnego doświadczenia, ale która może okazać się bardzo pomocna.

Podsumowanie.

Uważam, że to książka, którą warto przeczytać bez względu na to jakie ma się poglądy na zdradę lub po której stronie barykady tej bolesnej sytuacji się jest. Dzięki niej można zrozumieć wiele spraw, spojrzeć na nie zupełnie inaczej, a przede wszystkim nauczyć się czegoś naprawdę pożytecznego na doświadczeniach innych ludzi. Gorąco polecam – będziecie zainteresowani, zaintrygowani, a lektura minie Wam szybko, bo autorka świetnie to wszystko opisuje. Jedyne, czego tam nie znajdziecie to złotych rad jak się ustrzec – to każdy musi już sam, indywidualnie wymyślić.

Autor: Esther Perel

Tytuł: Kocha, lubi, zdradza

Wydawnictwo: Znak Literanova

Liczba stron: 452.

Za egzemplarz dziękuję serdecznie Wydawnictwu!

Dodaj do zakładek Link.