Krew. Pieniądze, medycyna i tajemnice – Rose George

Mam fioła na punkcie książek medycznych. Mogłabym pochłaniać je niemalże cały czas. Nie było więc opcji, abym nie przeczytała książki odnośnie krwi. Zwłaszcza, że dużo się na ten temat ostatnio mówi, a ja kiedyś oddawałam dosyć często krew. I nie rozumiałam jak można kogoś zdyskwalifikować i nie pozwolić mu oddać krwi, skoro jest taka potrzebna i ciągle jej brakuje. Jednak teraz już wszystko wiem i rozumiem.

Krew niczym złoto.

Krwi nie da się wyprodukować, a jest nam niezbędna do życia. Może być jednak również źródłem choroby, przynosić śmierć. Jest obecna w życiu każdej kobiety praktycznie na co dzień w postaci menstruacji. Współczesna medycyna szeroko korzysta z przetoczeń krwi, jednak część osób zgodnie ze swoimi przekonaniami religijnymi nie korzysta z tego dobrodziejstwa.

Wiele ciekawych informacji można wyciągnąć z tej książki. Autorka porusza dużo tematów związanych z krwią, między innymi sprawę chorób przenoszonych z krwią, menstruacji, transfuzji, krwiodawstwa. Jeśli szukacie książki, która w ciekawy i lekki sposób poda Wam mnóstwo nowych informacji – to jest idealna książka.

Medycyna i pieniądze.

Okazuje się, że krew to nie tylko medycyna i tajemnice, ale również duże pieniądze. Autorka przekazuje czytelnikowi przekrój przez bardzo wiele tematów związanych z krwią, traktuje je dosyć szeroko. Myślę jednak, że dało się wycisnąć o wiele więcej informacji z tego tematu i trochę zabrakło mi tutaj takiej wisienki na torcie. A szkoda, bo książka jest naprawdę dobra.

Autorka pisze lekko, przyjemnie, fachowo, ale na szczęście nie zanudza czytelnika skomplikowanymi procesami i nazewnictwem. W sposób bardzo przystępny po prostu przekazuje nam swoją wiedzę. Dzieli się spostrzeżeniami i uwagami, dzięki czemu mamy ogląd na całość. Podobało mi się, że podchodzi do tematu bardzo profesjonalnie, wszystko jest dobrze poukładane, nie ma wrażenia chaosu. To po prostu dobra książka, która wyjaśnia wiele zagadnień związanych z krwią, dotyka również spraw społecznych i podejścia ludzi do wielu tematów. Dzięki temu poznajemy nie tylko medyczne aspekty krwi, ale również płaszczyznę kulturową.

Podsumowanie.

Ciekawa książka, która w przystępny sposób opisuje wiele zagadnień związanych z krwią. Dzięki niej moja wiedza o tej tematyce znacznie się poszerzyła, a ja spędziłam miłe chwile w towarzystwie medycyny. Lubię książki, które napisane są w taki sposób, że laik zrozumie, a znawca nie będzie się nudzić. Polecam serdecznie.

Autor: Rose George
Tytuł: Krew. Pieniądze, medycyna i tajemnice
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 416
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.