Las zna twoje imię – Alaitz Leceaga

Urzekająca okładka, hiszpańska powieść porównywana do Domu duchów Isabelle Allende i całej jej twórczości i opis, który zwiastuje tajemnicę, magię i dużo hiszpańskiego klimatu. Książka, jakich mało, zapadająca głęboko w pamięć.

Dwie siostry.

Alma i Estrella to siostry bliźniaczki, córki markiza mieszkającego w potężnej Willi Soledad. Ich babka, na cześć której dom nosi imię, rzuca się z klifu z tęsknoty za swoim krajem i zostawia dziewczynom przepowiednię. Jedna z nich ma umrzeć przed piętnastymi urodzinami. Dziewczynki są wyjątkowe – Alma widzi i rozmawia ze zmarłymi, natomiast Estrella o różnokolorowych oczach potrafi władać naturą. Zamknięte w ogromnej willi, nieszczęśliwe, dorastające w cieniu okrutnego ojca i próżnej matki, często chodzą do lasu, gdzie czują się najlepiej. Pewnego dnia z wnyków założonych przez ich ojca ratują chłopca, który pozostanie z nimi już na zawsze.

Hiszpańskie powieści.

Po fenomenalnym Kolorze milczenia sięgnęłam po raz kolejny po hiszpańską powieść. Debiutanckie dzieło Las zna twoje imię innej autorki urzekło mnie od pierwszych stron plastycznym i pięknym językiem, ciekawą, nietuzinkową historią i niespokojną magią, przepływającą przez każdą kartkę powieści. Kolejne wydarzenia śledzi się z zapartym tchem, czekając na rozwiązanie. Dzięki temu, że widzimy wszystko z perspektywy Estrelli możemy poznać jej prawdziwe oblicze, którego nikt inny nie widzi. Poznajemy ją, jej tajemną moc i dowiadujemy się jakie konsekwencje za sobą niesie.

Książka jest nie tylko bardzo ciekawa, ale ma też swoisty klimat. Taki trochę niespokojny, magiczny, owiany tajemnicą, mgłą, szeptami dochodzącymi z lasu. Nie mogłam oderwać się od lektury. Kiedy działo się coś ekscytującego, trzymającego w napięciu (co działo się bardzo często), to aż obgryzałam paznokcie z emocji. Kibicuje się bohaterom, cierpi razem z nimi i myśli bardzo podobnie. A zakończenie to po prostu kwintesencja wszystkiego. Bardzo serdecznie polecam!

Podsumowanie.

Las zna twoje imię to świetna książka. Pełna tajemnic, magiczności, duchów. Przyciąga ciekawą historią, zwrotami akcji, bohaterami i pięknym, plastycznym językiem. Jestem zachwycona lekturą i na pewno zapamiętam tę książkę jako jedną z lepszych w tym roku jakie czytałam. Zakończenie po prostu wyrzuciło mnie z butów razem ze skarpetkami – było kwintesencją całej książki, podsumowaniem, które może mnie nie zaskoczyło, ale na pewno bardzo się spodobało. Westchnęłam głośno, kiedy skończyłam czytać.

Autor: Alaitz Leceaga
Tytuł: Las zna twoje imię
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 570
Moja ocena: 5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.