Ludzie, ludzie… 2 – Ewa Woydyłło

Jesteśmy ludźmi, przebywamy z ludźmi. To, jacy jesteśmy i jacy są nasi bliscy często definiuje to, jak żyje się nam ze sobą. Są jednak takie cechy charakteru, które często utrudniają miłe i przyjemne wspólne życie.

Ludzie, ludzie…

Ewa Woydyłło, psycholog zajmująca się terapią dla osób uzależnionych i mających problemy z relacjami międzyludzkimi w swojej drugiej już książce rozkłada na czynniki pierwsze wiele cech, które utrudniają nam życie z innymi osobami. I tak poruszone zostają tematy zazdrości, gadatliwości, wybuchowości, zaborczości i kilku innych. Autorka buduje portret psychologiczny osoby, która pasuje do danej cechy, oraz podaje kilka sposobów jak radzić sobie z tym – za równo osobom, które takie po prostu są jak i tym, którym przyszło z nimi żyć.

Rozdziały są krótkie, bardzo konkretne, biorące pod uwagę wszystkie warianty danej cechy i możliwe rozwiązania. Autorka lekko wchodzi w temat, wprowadza nas, podaje pewne schematy, ale nie zanudza jakąś specjalistyczną wiedzą i psychologicznymi analizami. Jest to wszystko bardzo ludzkie i bardzo prawdziwe.

Kto Ty jesteś?

W większości z tych cech odnalazłam siebie lub bliskie mi osoby, bo każdy z nas nosi chociaż jedną wadę, która sprawia, że jesteśmy trudni. Generalnie życie z ludźmi to ciężkie życie, ale bez nich byłoby jeszcze gorzej. Mam wrażenie, że autorka oswaja nas z tym wszystkim, proponuje pewne rozwiązania, które sprawiają, że łatwiej jest to wszystko zrozumieć. Przytacza sporo przykładów, które potwierdzają regułę, mówi jak powinniśmy się zachowywać jako nosiciele pewnych cech lub jako osoby, które stykają się z nimi u innych. Książka jest napisana ciekawie, lekko, bardzo przyjemnie. Autorka w sposób bardzo plastyczny i prosty opowiada nam o tych wszystkich cechach. Odnosiłam wrażenie, że ja przedstawionych tam ludzi po prostu znam. Każdy rozdział jest bardzo konkretny, dotyczy jakiejś cechy charakteru z którą przychodzi nam się zmierzyć. Autorka odpowiednio ją opisuje, analizuje, podaje przykłady i porady co zrobić, aby żyć w zgodzie z takimi osobami. Bardzo przyjemnie się to czytało, bo wszystko było takie prawdziwe, znajome i ludzkie właśnie.

Spodziewałam się dużo po tej niewielkiej książeczce, a dostałam jeszcze więcej. Kawał ciekawej i dobrej roboty, który mnie samej trochę otworzył oczy na to, jakimi ludźmi jesteśmy i jak czasem innym trudno jest żyć z nami, bo jesteśmy tacy, a nie inni. Czytałam z pasją i zaangażowaniem, odnajdywałam w przykładach ludzi, których znam. To kompedium ciekawostek – żaden tam poradnik, encyklopedia czy przewodnik. To po prostu zbiór faktów, ciekawie przedstawionych i podanych nam na tacy. A my nic tylko smakować.

Podsumowanie.

Ciekawa książka psycholożki o ludziach – o ich wadach, cechach, które często utrudniają nam współżycie z innymi istotami tego samego gatunku. Na światło dzienne zostają wyciągnięte wszystkie rzeczy, które często kryją się w ciemnych kątach. Język tej książki jest prosty, konkretny, a historie w niej zawarte autentyczne. Wszystko, co ma związek z psychologią napisane jest bardzo jasno – nie znajdziecie tam naukowego bełkotu, niezrozumiałego dla laika. Serdecznie polecam!

Autor: Ewa Woydyłło
Tytuł: Ludzie, ludzie… 2
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 195.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.