Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf – Karolina Żebrowska

Znam autorkę z jej poprzedniej książki Polskie Piękno, która urzekła mnie ilością wiedzy, cudownym wydaniem i wieloma ciekawostkami. To, co zgromadziła w swoich zbiorach i głowie zapiera dech w piersiach. Nie wahałam się więc ani przez chwilę, aby przeczytać tę książkę.

Co zmieniło się w modzie?

Patrząc na to, co ubieramy teraz, a co mieli na sobie ludzie w XV wieku – wiemy, że wiele się zmieniło. Jednak jak do tego doszło? Kto lub co stało za zmianami? Jakie były opory społeczne, początkowy stosunek do zmian? Na te i wiele innych pytań odpowiada autorka dokładając wiele ciekawostek dotyczących społeczeństwa, ekonomii, mitów i wielu, wielu innych. Przywoływała wiele ikon mody, dokonała analizy ich stylu oraz ogromnego wpływu jaki miały na ówczesną modę. Dodatkowo wszystko zostało wydane niczym najlepszy album, w twardej oprawie, okraszony mnóstwem zdjęć, przedruków i szkiców. Wszystko jest bardzo przystępnie napisane, ciekawie, z lekką dozą humoru.Wiedzieliście, że kiedyś kobiety nie mogły nosić okularów?

Ekspert od mody.

Autorka zna się na historii mody i pokazuje to na każdym kroku. Sprawdziła i wprowadziła na karty książki wiele informacji, zobrazowała je dołączając odpowiednie zdjęcia, przedruki z gazet, albumów. Mamy tam zarówno przedstawienie ewolucyjnych kreacji, akcesoriów, ale również osoby odpowiedzialne za zmiany, Te, na których się wzorowano, które sprzeciwiały się konwenansom. W książce znajdziecie standardowe rzeczy dotyczące na przykład spodni, które zaczynają szturmem zdobywać kobieca szafę, ale także te mniej znane lub mniej spektakularne zmiany. Polecam każdemu miłośnikowi mody, bo znajdziecie tam wiele ciekawych informacji. Myślę, że to taki przyczółek do tego, aby zacząć interesować się modą w trochę szerszym kontekście niż tylko wiedząc co jest modne w tym sezonie. Warto wiedzieć co się skąd wzięło, bo jak wiadomo – moda wraca.

Wiele rzeczy ma swoje podstawy w przeszłości i autorka wprost idealnie to przedstawia. Dzięki temu mamy szybki przegląd przez sześć wieków, możemy przyjrzeć się zmianom chronologicznie i zobaczyć jakie reakcje wywoływały. Pięknie wydana, niczym album, co sprawia, że idealnie będzie nadawać się na prezent. Ciekawa, przyjemna, napisana prostym, lekkim językiem, który czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Szkoda tylko, że podpisy do obrazków praktycznie powielają tekst z głównej treści praktycznie w takich samych słowach.

Podsumowanie.

Świetnie wydana książka, graficzny majstersztyk, z całą masą zdjęć i obrazków, każde z opisem. Jest ciekawie, lekko, z humorem, więc całą wiedzę o modzie możemy przyjąć szybko i przyjemnie. Bez przemęczania się. Książka idealna na prezent, ponieważ zainteresuje swoją treścią, przykuje uwagę i będzie dobrze wyglądać na półce.

Autor: Karolina Żebrowska
Tytuł: Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 240
Moja ocena: 4,5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.