Pielęgniarki – Christie Watson

Uwielbiam wszelakiego rodzaju medyczne książki, seriale i filmy. Mimo już nieco tasiemcowego charakteru i coraz głupszej fabuły ciągle oglądam Chirurgów, a książki Thorwalda i jemu podobnych pochłaniam tonami. O pielęgniarkach jednak nie czytałam jeszcze nic, a tak się składa, że ostatnio dużo się o tym zawodzie mówiło, zwłaszcza w aspekcie niedocenienia. Więc jak to jest?

Zawód: pielęgniarka.

Autorka książki jest dyplomowaną pielęgniarką, pracującą na oddziale ratunkowym. Wcześniej jednak robiła inne specjalizacje, między innymi pielęgniarki na oddziale psychiatrycznym. To, co opisuje jest piękne, straszne i godne podziwu. Zobaczymy tam historie nie tylko wielu pielęgniarek i pacjentów, ale również opisy relacji z innymi pielęgniarkami oraz lekarzami, sytuacją angielskich i amerykańskich szpitali i służby zdrowia, a nawet stanu medycyny. To wiele stron pasjonującej lektury, momentami przerażającej. Autorka opisuje z rozrzewnieniem swoich pacjentów, często bardzo cierpiących, którym nawet współczesna medycyna nie jest w stanie pomóc. Czasem daje czytelnikowi rady, mówiąc co my, zwykli śmiertelnicy możemy zrobić, aby ułatwić im pracę, albo wręcz uratować pacjenta.

Spojrzenie z drugiej strony.

Taką książkę mógł napisać tylko ktoś, kto jest zaangażowany i już wiele w życiu zawodowym przeżył. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami, ścieżką kariery, spotykanymi po drodze osobami, zarówno z personelu jak i pacjentów. Momentami jej historie są przerażająco prawdziwe, albo takie, że człowiek nawet nie zdawał sobie sprawy z pewnych rzeczy.

Czułam się tak, jakby autorka prowadziła mnie jak nową pielęgniarkę korytarzami szpitala, pokazując mi pacjentów, przedstawiając ich, komentując niektóre sytuacje. To świetna szkoła życia i medycyny od tej drugiej strony. Znamy stanowisko lekarzy, wielkie rzeczy, których dokonują, ale dlaczego zapominamy o pielęgniarkach, które są tak ważne?

Autorka ma lekkie, przyjemne pióro. W zabawny i wzruszający sposób przeprowadza nas przez meandry trudnych sytuacji. Byłam zachwycona wszystkim, co pisała, a kartki uciekały niezwykle szybko. To lektura momentami trudna przez tematy, jakie porusza, ale napisana jak przez najlepszą koleżankę. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę skądinąd ważną książkę.

Podsumowanie.

Bardzo ciekawa, ukazująca mnóstwo aspektów zawodu pielęgniarki książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. Nawet mimo czasem poruszanych nieprzyjemnych tematów. Warta zapamiętania i przeczytania, ważna, dająca głos zawodowi, który jest niedoceniany. Jak dla mnie minusem tej książki jest okładka, która niestety nie przyciąga – za to treść rekompensuje szatę graficzną.

Autor: Christie Watson
Tytuł: Pielęgniarki
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 320
Moja ocena: 4/5.

za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.