Prostytutki – Magda i Piotr Mieśnik

Temat trudny, niewdzięczny, ale bezsprzecznie ciekawy. Niedostępny dla obserwatora z zewnątrz, który może w bardzo określony sposób postrzegać całą sytuację. Warto zatem zajrzeć głębiej i z reportażu dowiedzieć się tego, co jest przed nami zakryte.

Najstarszy zawód świata.

W tej książce zobaczymy kilka osób – prostytutek, alfonsów i klientów, których relacje bardzo się od siebie różnią i dają szeroki obraz na najstarszy zawód świata od kuchni. Poznajemy historię wielu skrzywdzonych ludzkich istnień, to jak podchodzą do sprawy swojego zawodu, listę ich traum. Temat został potraktowany dosyć szeroko, wiele informacji pojawia się z pierwszej ręki od osób, które są mocno zaangażowane w sprawę.

Różne motywacje.

Małżeństwo Mieśników przeprowadza rozmowy z bardzo wieloma osobami z branży, a potem przedstawia ich relacje w sposób bardzo czytelny i reporterski. Czyta się to niezwykle szybko, a tak trudny temat staje się nieco prostszy, choć nie brak tam naprawdę brutalnych opisów. Poznajemy historie wielu kobiet i nawet mężczyzn, którzy nie mając wyboru, albo będąc zmuszonym, albo po prostu dla pieniędzy rozpoczęli pracę w seksbiznesie. Dowiadujemy się jak to wpływa na ich psychikę i życie, jak radzą sobie z przeciwnościami losu, jak wychodzą lub nie z traum.

Ta książka daje ogólny ogląd na sprawę. Jest rzeczowa, przedstawia wiele punków widzenia, dzięki czemu czytelnik może sam wyciągnąć bardzo wiele wniosków. Sam podjąć decyzję co myśleć. Jedyny zarzut jaki mam do tej książki to to, że czasem powielane są oskarżenia według niektórych osób, które nie są do końca potwierdzone. Mimo dosyć ciężkiego tematu czyta się tę książkę jednym tchem, czasem współczując, czasem czując obrzydzenie albo bezsilność. Można łatwo oceniać kogoś nie wiedząc jaka jest jego historia – po tej książce punkt widzenia się trochę zmienia.

Podsumowanie.

Bardzo ważna książka, która otwiera oczy na pewne sprawy. Dzięki przedstawionym w niej historiom prostytutek, alfonsów i klientów mamy ogląd na całą sytuację, możemy zajrzeć do seksbiznesu od kuchni i przekonać się, że nie wszystko jest tylko czarne albo białe. Książka, którą po prostu czyta się bardzo szybko, jest momentami szokująca i dosłownie i w przenośni potrząsa czytelnikiem.

Autor: Magda i Piotr Mieśnik
Tytuł: Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości
Wydawnictwo: WAB
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.