Przestań się zamartwiać – Joanna Godecka

Kiedy zobaczyłam ten tytuł byłam zachwycona. Zamartwiam się dużo i często, więc pomyślałam, że chociaż nie przepadam za poradnikami to na ten psychologiczny się skuszę. Moja początkowa euforia gasła z kolejnymi stronami, ale mimo to lekturę zaliczam do udanych głównie dzięki owocnym ćwiczeniom.

Po co się tyle martwisz?

Autorka zadaje pytania: kiedy się martwisz; z czym to jest związane; jak reagujesz; jak często ci się to zdarza i wiele innych. Dzięki temu, że czytelnik sam sobie odpowiada na te pytania przechodzi niejako autoterapię. W książce znajduje się mnóstwo ćwiczeń jak oczyścić głowę, jak pozbyć się natrętnych myśli, wzmocnić naszą odporność psychiczną i zmienić trochę podejście do życia.

I co z tym zamartwianiem się?

Na początku było wiele ćwiczeń, porad, przykładów różnych ludzi. Można było odnaleźć siebie, zidentyfikować problem i poćwiczyć nad jego rozwiązaniem. To było bardzo ciekawe i bardzo pouczające. Potem niestety coś zaczęło się psuć i zamiast ćwiczeń były nieskończone przykłady albo wbijane do głowy treści. Trochę mnie to denerwowało, ale po niezwykle owocnej pierwszej części byłam w stanie wybaczyć resztę.

Podobało mi się praktyczne podeście do tematu. Autorka pomaga przezwyciężyć niedobre przyzwyczajenia, szeroko omawia pewne schematy działania i sposoby myślenia, pokazuje jak można je zmienić i ulepszyć. Książeczka jest cieniutka, więc czyta się ją błyskawicznie, ale żeby wniknąć do tego, co chce przekazać autorka – trzeba pogrzebać trochę głębiej. Podanych jest wiele technik relaksacyjnych i pomagających skupić się na innych rzeczach niż te, które wywołują strach.

Podsumowanie.

Dosyć praktyczny poradnik, który skłania do refleksji nad swoim podejściem do zmartwień. Byłam zainteresowana, wiele z tych rzeczy naprawdę się przydaje, więc poczytuję to jako sukces. Druga połowa nie była już tak dobra i więcej tam było niekończących się przykładów, które trochę irytowały, ale mimo to uważam lekturę za całkiem udaną.

Autor: Joanna Godecka
Tytuł: Przestań się zamartwiać
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 224
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.