Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie – Kelsey Miller

Jako fanka serialu Przyjaciele (chociaż tak naprawdę od niedawna, bo wszystkie odcinki obejrzałam dopiero w tym roku) nie mogłam przepuścić okazji żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Liczyłam na całą masę ciekawostek, dużo śmiechu i powrotu to tych wszystkich kultowych scen.

FRIENDS.

Serial Przyjaciele opowiada o szóstce młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłość. Są jeszcze przed założeniem swojej własnej rodziny, opuścili niedawno rodziców i to właśnie przyjaciele stają się dla nich najważniejsi. To, co dzieje się na ekranie dostało już miano kultowego. Nawet jeśli ktoś nie oglądał serialu – wie kim są przyjaciele, zna ich imiona i mniej więcej historię.

Książka o tych przyjaciołach.

W książce znajdziemy sporo ciekawych informacji od kuchni – stawki, problemy z obsadą, poszukiwanie i odnalezienie idealnych aktorów, drogę jaką przebyli producenci, scenarzyści i reżyserzy od początku po ostatni odcinek. Reakcje społeczne na pewne poruszone w serialu problemy, odniesienia do bieżących wydarzeń takich jak zamach na WTC. Jeśli nie oglądaliście serialu to znajdziecie tam całkiem sporo spoilerów, ale w końcu książka jest napisana głównie dla fanów, autorka zakłada więc, że znamy całą fabułę i nic nas już nie zaskoczy.

Dowiedziałam się całkiem sporo ciekawych informacji, niektóre poruszone tematy w życiu nie przyszłyby mi do głowy. Między innymi problem braku czarnoskórych aktorów praktycznie we wszystkich sezonach. Wielokrotnie zarzucano to producentom, chociaż ja zupełnie nie zwróciłam na to uwagi. W dzisiejszych czasach nie ma to chyba aż tak wielkiego znaczenia, dzisiaj w filmach panuje swoista równowaga. Jak na ówczesne czasy Przyjaciele poruszali także wiele tematów tabu, na przykład małżeństw homoseksualnych. I chociaż w serialu scenarzyści ostrożnie pokazują Susan i Carol, to jednak wątek się pojawia.

Myślałam, że znajdę w tej książce więcej informacji dotyczących scen, bohaterów, wpadek, śmiesznych sytuacji, natomiast całość była potraktowana bardziej od strony technicznej – co się działo na etapie produkcji, budżetu, planów filmowych, aktorów. Mimo to było to niezwykle ciekawe, zwłaszcza, że pozwoliło poznać trochę bliżej osoby odtwarzające główne role. Całość utrzymana jest trochę właśnie w klimacie Przyjaciół, dzięki czemu bawiłam się przy lekturze równie dobrze co w czasie serialu. Zabrakło mi właśnie większej ilości smaczków z planu, ale mimo to wszystkie podane informacje były ciekawe. Mam wrażenie, że autorka postawiła bardziej na przekrój społeczno-kulturowy, prace nad serialem i jego odbiór niż na to, co działo się już na etapie produkcji. Umieściła fabułę w szerszym kontekście niż tylko program telewizyjny, przez co moim zdaniem ta książka to coś więcej niż zbiór ciekawostek i nic niewnosząca rozrywka.

Podsumowanie.

Jestem zadowolona z lektury – podobał mi się ten powrót do serialu, który naprawdę bardzo lubię. Cieszę się, że miałam możliwość przeczytać tę książkę. Liczyłam na więcej smaczków z planu, ale mimo to dowiedziałam się całej masy zupełnie nowych rzeczy. Część scen nawet zostało rozjaśnionych i ukazanych w zupełnie nowym świetle, co było dla mnie nie lada zaskoczeniem. Polecam tę książkę obowiązkowo dla wszystkich fanów Przyjaciół.

Autor: Kelsey Miller
Tytuł: Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 380
Moja ocena: 4,5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.