Recepta na dobre zdrowie – Frédéric Saldmann

Książek o dobrym odżywaniu nie czytam za dużo, za to moja mama pochłania je namiętnie. Pomyślałam więc, że może i ja spróbuję i sięgnęłam po książkę Saldmanna, bo jego poprzednia książka zbierała całkiem dobre recenzje i trochę o niej słyszałam.

Co robisz źle?

Niektóre nasze nawyki nie tylko nam nie pomagają, ale wręcz szkodzą. Dotyczy to nie tylko jedzenia, ale również higieny, braku ruchu, zamartwiania się. Autor przeprowadza czytelnika przez wszystkie najważniejsze sfery ludzkiego życia, od jedzenia, przez fizjologiczne sprawy aż po seks. Dlaczego jemy rzeczy, które nam szkodzą, a ograniczamy dobroczynne składniki, w jaki sposób powinniśmy dbać o swoją higienę, jak często prać rzeczy, które mają kontakt z naszą skórą, co może nam pomóc utrzymać dobre samopoczucie, jak i dlaczego ćwiczyć ciało i mózg i co robić, aby nasze życie seksualne było lepsze i czemu to takie ważne. Ta książka to zbiór porad, ciekawostek i wielu, wielu innych.

Lekarskie porady na zdrowie.

Autor przekonuje czytelnika, że najlepszym lekarzem jesteśmy dla siebie my sami. Gdybyśmy właściwie dbali o swoje zdrowie moglibyśmy uniknąć wielu chorób, a niepokojące symptomy my widzimy jako pierwsi i nie powinniśmy ich ignorować. W tej książce znajdziemy mnóstwo porad dotyczących nawyków żywieniowych, ćwiczenia ciała i umysłu oraz naszego nastawienia do życia. Autor podaje nam na tacy bardzo krótkie i praktyczne rady, niewielkie, a wprowadzenie ich do życia nie wymaga ogromnych poświęceń, kolosalnych zmian. Może przyczynić się do lepszego zdrowia, dłuższego życia i komfortu.

W tej książce znajdziecie także mnóstwo ciekawostek, na przykład, jeśli męczy Was jakaś piosenka i ciągle ją nucicie, a tego nie chcecie to wystarczy porzuć gumę. Wszystkie takie dodatkowe informacje znajdują się w specjalnie oznaczonych tabelkach, więc na pewno ich nie przeoczycie.

Nastawiałam się trochę bardziej na receptę, jakieś gotowe przepisy, porady, skomplikowane rzeczy, a otrzymałam przyjemną lekturę, która dała mi dużo radości. Ogrom informacji, tak jak wspominałam wcześniej, lekkich, przyjemnych, których zastosowanie nie wymaga od nas reorganizacji całego życia sprawia, że czyta się to całkiem przyjemnie. Niektóre porady były trochę wzięte z kosmosu i budziły mój sprzeciw, ale było tego stosunkowo niewiele na szczęście. Nie jest to taki standardowy poradnik, raczej zbiór rad starego przyjaciela, który gdzieś tam wyczytał różne ciekawostki o zdrowiu człowieka.

Podsumowanie.

Ciekawa, przyjemna lektura, która do niczego nie namawia. Zmiany, które proponuje autor są tak naprawdę kosmetyczne (chociaż jest ich całe mnóstwo!), ale za to mogą mieć duży wpływ. Przez to ta książka może być po prostu skuteczna – jeśli ktoś nie oczekuje od Ciebie, że przejdziesz na weganizm, kiedy teraz ze smakiem zajadasz kanapkę z szynką i jajkiem, albo nie każe Ci natychmiast zacząć biegać po dwie godzinny dziennie i wykonywać skomplikowane rytuały przed picem herbaty, to po prostu łatwiej to wszystko zaaplikować do własnego życia.

Autor: Frédéric Saldmann
Tytuł: Recepta na dobre zdrowie
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 293.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.


Dodaj do zakładek Link.