Rozmowy z seryjnymi mordercami – Christopher Berry-Dee

Jestem człowiekiem, który bardzo lubi kryminały i thrillery, więc jak może liznąć coś, co jest w tym temacie, ale wzięło się z życia to nie waham się ani chwili. Tym razem postawiłam na Rozmowy z seryjnymi mordercami i chociaż czasem przytłaczała mnie brutalność opisów i duża ilość faktów, to generalnie z lektury jestem zadowolona.

Z życia więte.

Autor przeprowadził wywiady z kilkoma największymi seryjnymi mordercami (i morderczynią) w Stanach Zjednoczonych. Posiłkował się również listami, materiałami dowodowymi, rozmowami ze śledczymi, policjantami i rodziną skazanych. To wszystko pozwoliło mu opisać kompletny obraz człowieka, który popełniał straszliwe zbrodnie jedna za drugą. Przedstawia czytelnikowi dzieciństwo, wiele psychologicznych i społecznych aspektów, które mogły na tego człowieka wpłynąć, analizuje przebieg wydarzeń i ogólnie przeprowadza pogłębioną analizę. Nie szczędzi brutalnych szczegółów i naprawdę sporej dawki detali.

Kiedy boisz się jutra .

Autor oparł swoje rozważania na naprawdę solidnych podstawach. Mimo, że książka nosi tytuł „rozmowy”, to tak naprawdę jest to lity tekst, opowieść o kolejnych przestępcach i ich życiu, nie ma tutaj formy dialogu, czy nawet monologu. Pogłębiony opis zbrodni i psychologiczne portrety pozwalają poznać naturę morderców, zauważyć pewne zależności między ich trudnym życiem a tym, co robili później. Generalnie autor zwraca uwagę na pewne traumatyczne elementy życia ludzkiego, które mogą zaważyć na losie i sprawić, że człowiek staje się mordercą lub nie.

Dzięki tej pogłębionej analizie możemy „poznać” co prawdopodobnie siedzi w główach ludzi, którzy z premedytacją zabili kilka lub nawet kilkanaście albo kilkadziesiąt osób. Chociaż moim zdaniem zagadka jeszcze bardziej się przez to gmatwa. Generalnie jestem zadowolona z lektury, chociaż momentami byłam już zmęczoną tą książką – dużo szczegółów, brutalne opisy, pogłębiona analiza, chociaż wszystko bardzo przystępnym i prostym językiem. Czytało się to szybko, momentami z zapartym tchem, a momentami kompletnie wytrąconym z równowagi.

Podsumowanie.

Książka ciekawa, szczegółowa, z krótką, prostą psychoanalizą, która ma pomóc nieco zrozumieć pobudki i zwrócić uwagę na pewne powtarzające się szczegóły w biografiach tych ludzi, które pozwalają stwierdzić kto może mieć skłonności do czynienia zła, a kto nie.

Autor: Christopher Berry-Dee
Tytuł: Rozmowy z seryjnymi mordercami
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 352.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.