To jest to, co lubię. Kryminały są dla mnie idealnym gatunkiem, a Seryjni mordercy obiecywali naprawdę wiele. Zwłaszcza, że zobaczyłam, że mają być również uwzględnione narzędzia zbrodni, a wyjątkowo utkwiła mi kiedyś w pamięci książka z Nauk Pomocniczych Historii na studiach, która opisywała narzędzia tortur.
Pytanie i odpowiedź.
W książce znajdziemy mnóstwo skróconych historii wielu seryjnych morderców: tych mniej i bardziej znanych, mężczyzn i kobiet, czarnych i białych, a także zagadki nierozwiązane. Każda taka opowieść zaczyna się od jakiegoś charakterystycznego dla danej sprawy niuansu: narzędzia zbrodni, cechy charakteru, przezwiska, miejsca pozostawienia zwłok.
Encyklopedia seryjnych morderców.
W książce zadawane są pytania, w których zawsze zawarty jest jakiś niuans z danego przypadku, a następnie udzielana na niego wyczerpująca odpowiedź. Chociaż moim zdaniem nie do końca wyczerpująca, ponieważ każda opowieść ma maksymalnie dwie i pół strony. Przez to czasem miałam wrażenie, że autorka pomija wiele faktów, które łączyłyby to wszystko w jedną całość. Mimo to jestem zadowolona z lektury, ponieważ jest to takie kompendium wiedzy, taka wręcz encyklopedia. Znalazło się tutaj naprawdę bardzo wiele historii, myślę, że około stu pięćdziesięciu na pewno.
Wszystko opisane jest ciekawie, prostym językiem, który ułatwia odbiór. Autorka opowiada o wszystkim dosyć rzeczowo, przez co czasem nie szczędzi po prostu brutalnych szczegółów. Włos jeżył się momentami na głowie. Historii jest naprawdę mnóstwo, jest w czym wybierać. Autorka zgromadziła naprawdę pokaźną bazę seryjnych morderców i tak naprawdę nie zapędza się dalej niż do końca XIX wieku a i tych starszych przypadków jest stosunkowo niewiele. Opisuje każdą sprawę: podaje krótką historię morderstw, ewentualne dzieciństwo mordercy, problemy psychiczne, ale także zawsze tłumaczy co się z nim stało – na ile lat został skazany (jeden z nich dostał ponad dwa tysiące lat w więzieniu z możliwością wcześniejszego wyjścia po… dziewięciuset latach), czy dostał karę śmierci i jeśli tak to czy i jak została wykonana, czy sam odebrał sobie życie. Naprawdę spora dawka wiedzy w skróconej wersji, w tak zwanej pigułce.
Podsumowanie.
Bardzo ciekawa książka z wieloma historiami o seryjnych mordercach. Nieco skrócone informacje, które jednak zawierają wszystko co najważniejsze – co, kto, dlaczego, cechy charakterystyczne i finał. Autorka odwaliła kawał dobrej roboty zbierając to całe zło do kupy.
Autor: Michelle Kaminsky
Tytuł: Seryjni mordercy
Wydawnictwo: Muza
Moja ocena: 4/5.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.