Strażnik kruków – Christopher Skaife

Kruki to ptaki dosyć tajemnicze, kojarzone z niezbyt dobrymi wiadomościami i polem bitwy nad którym unoszą się ich czarne sylwetki. Co tak naprawdę wiemy o tych ptakach? Przyznam szczerze, że ja niewiele, dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę Christophera Skaife, który jest strażnikiem kruków w londyńskim Tower. Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą to miejsce to Wielka Brytania upadnie.

Kim jest strażnik kruków?

Christopher Skaife jest strażnikiem kruków w londyńskim Tower. To znaczy, że opiekuje się krukami, które tam muszą przebywać, aby Wielka Brytania nigdy nie upadła. Musi ich tam być zawsze co najmniej sześć. Strażnik kruków i jego pomocnicy muszą dbać o ptaki, karmić je, zamykać w ptaszarni na noc, aby chronić przed lisami i innymi zwierzętami, sprowadzać do domu, kiedy odlecą za daleko, leczyć, gdy są chore, dbać, aby ich liczba była zawsze co najmniej minimalna. Wiąże się to między innymi z tym, że Skaife wraz z rodziną mieszka w Tower i często musi nieźle się nagimnastykować, aby o ptaki zadbać.

Opisuje zachowania kruków, wszystkie przygody z nimi związane, różne ciekawostki, charakter poszczególnych podopiecznych. Wspomina jak sam znalazł się w tym miejscu i jak to się zaczęło ze strażnikami kruków.

Co wiecie o krukach?

Nigdy nie słyszałam o tej funkcji, chociaż legenda kiedyś obiła mi się o uszy. Nie wróciłam też uwagi na ptaki w Tower kiedy tam byłam, może dlatego, że nie miałam nic do jedzenia. Okazuje się jednak, że to niezwykle inteligentne ptaki, które uwielbiają psocić. Autor przytacza tyle różnych opowieści, które przykuwają do książki. Byłam wręcz zachwycona lekturą! Bardzo mi się podobała ta lekkość z jaką została napisana i przetłumaczona. Wszystko składało się w cudowną całość, która inspirowała i ciekawiła. Z zainteresowaniem śledziłam wszystkie perypetie łapania ptaków, smuciłam się, kiedy autor opowiadał jak niektóre z nich skończyły żywot i śmiałam, gdy opowiadał jak kruki potrafią być psotne. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę, bo oznaczała nie tylko ciekawą rozrywkę, ale również dała mi sporo nowych informacji.

Nie trzeba interesować się życiem ptaków, aby docenić tę lekturę. Kruki są owiane złą sławą, ale w rzeczywiści zachowują się często porównywalnie do wielu innych zwierząt. Są niezwykle inteligentne, lubią się bawić i łączą w pracy. Nie lubią przebywać w zbyt dużych grupach i uwielbiają kraść zaskoczonym turystom jedzenie.

Podsumowanie.

Ciekawa lektura, która inspiruje i daje mnóstwo ciekawych informacji dotyczących kruków i zawodu strażnika kruków w Tower. Gwarantuje fajną rozrywkę, która rozbawi, a nawet rozczuli każdego. Nie ważne, czy lubicie ptaki, albo kruki w szczególności – będziecie zadowoleni, bo te ptaki robią naprawdę przedziwne rzeczy! Czasem zachowują się jak koty, czasem jak psy. Niesamowite stworzenia!

Autor: Christopher Skaife
Tytuł: Strażnik kruków
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 300
Moja ocena: 4,5/5

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.