Syn Wiedźmy – Kelly Barnhill

Rok temu nakład Wydawnictwa Literackiego ukazała się Dziewczynka, która wypiła księżyc. To była świetna książka i dla młodszych i dla starszych, więc nad Synem Wiedźmy długo nie musiałam się zastanawiać.

Niewłaściwy chłopiec.

Ned i Tam to bracia bliźniacy, którzy się uwielbiają i spędzają ze sobą każdą chwilę. Pewnego dnia postanawiają spełnić swoje marzenie o wypłynięciu w morze, budują tratwę i puszczają ją z prądem rzeki. Niestety, tratwa nie wytrzymuje i chłopcy zaczynają tonąć. Ich ojciec zdoła jednak uratować tylko Neda, a jego matka, Siostra Wiedźma przyszyje uciekającą z martwego ciała Tama duszę do duszy Neda. Od tej pory chłopak jąka się, jest skryty i bardzo słaby. Jednak żyje. Rodzina mieszka w niewielkiej wiosce, pośród lasu, gdzie matka pomaga okolicznym mieszkańcom lecząc ich ziołami i magią, a ojciec pracuje jako drwal. Wszystko zmienia się, gdy kilka osób postanowi zmienić porządek rzeczy.

Chłopiec, córka złodzieja i wilk.

Opowieść o Nedzie, jego przygodach wraz z córką złodzieja i wilkiem jest niezwykle ciekawa i piękna. To doskonałe połączenie bajki, baśni i fantastyki. Styl autorki jest nie do podrobienia – żywy, bardzo uproszczony, a przez to lekki. Czytelnik z dziecięcą ufnością przyjmuje wszystko, wzrusza się i śmieje. Nie ma w tej książce przesadnego kombinowania, jest za to wartka akcja, niespodziewane wydarzenia i mądrość, która płynie z każdej strony. Bohaterowie są wyraziści i tak jak w bajkach – na początku mają wytyczone tory, by zmieniać się stopniowo i rozumieć. Wszystko dobrze się kończy, jak to w bajkach, ale nie bezmyślnie, a z morałem, pięknie i ciekawie.

Lektura zdecydowanie nadaje się i dla młodszych czytelników i dla starszych. Człowiek w każdym wieku będzie naprawdę zadowolony. Można to czytać samemu, w podeszłym wieku, czy dzieciakom do poduszki. To książka uniwersalna, która niesie ze sobą wiele dobrych i mądrych prawd, które warto nauczyć dzieci i samemu sobie o nich przypomnieć. Akcja i niepowtarzalny styl autorki sprawiły, że zostałam dosłownie przykuta do książki, a ta historia rozczulała mnie i pokrzepiała.

Po Dziewczynce, która wypiła księżyc nie miałam wątpliwości, że Syn Wiedźmy będzie po prostu świetny – i nie zawiodłam się. To jedna z tych autorek, której książki wzięłabym po prostu w ciemno. I mogłabym polecić wszystkim w każdym wieku. Moim zdaniem to doskonała lektura, którą warto poznać i nie trzeba się zastanawiać, czy jest tam coś, co mogłoby zgorszyć dzieci.

Podsumowanie.

Syn Wiedźmy to książka, która zapada w pamięć, bawi, uczy, wzrusza. Jest piękna i mądra, a opowieść o Nedzie pokrzepia. Ma elementy bajki, baśni i fantastyki, które są tak umiejętnie ze sobą połączone, że ciekawie się przenikają i zapewniają niesamowity klimat książce. Wszystko jest tam uproszczone, a przez to niepowtarzalne i nieskomplikowane.

Autor: Kelly Barnhill
Tytuł: Syn Wiedźmy
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 350
Moja ocena: 5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.