Ty – Caroline Kepnes

Zwykle jest tak, że staram się najpierw przeczytać książkę, a potem obejrzeć film lub serial. Czasem jednak zdarza się inaczej i tak było również w tym przypadku. Serial urzekł mnie oczywiście odtwórcą głównej roli, którego znałam już wcześniej z Plotkary. Dodatkowo wszyscy bardzo polecali, więc trzeba było zobaczyć o co tyle hałasu.

Uważaj na to, co udostępniasz.

Joe Goldman pracuje w księgarni, którą otrzymał od pana Mooney’a. Pewnego dnia odwiedza ją Beck, która od razu wpada w oko młodemu człowiekowi. Do tego stopnia, że ma obsesję na jej punkcie – obserwuje ją zza panoramicznych okien, śledzi, w końcu ratuje życie i zabiera telefon, dzięki któremu ma dostęp do wszystkiego, co związane z życiem Beck. Może od tej pory czytać jej wiadomości, maile i może od razu reagować.

Psychopata na tropie.

W tym miejscu skupię się na książce, ale nie będę unikać porównań do serialu. Moim zdaniem są one równie dobre, chociaż nie do końca takie same. W serialu pojawia się jeden bardzo ważny wątek (powiedziałabym nawet, że jest jednym z głównych!), więc możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy okazało się, że w książce nawet nie występuje… Wydaje mi się, że w tym wypadku w serialu jest więcej scen, które są naprawdę dobre i fajnie komponują się z całością. Może to wynikać z tego, że w książce mamy dużo przemyśleń Joe, porównań, knucia. Idealnie jak na dłoni widzimy psychikę naprawdę chorego człowieka – który przekonany jest o swojej nieomylności.

Czuć specyficzny, niepokojący klimat tej książki. Ciągle coś się dzieje, Beck ciągle gdzieś znika i Joe musi ją gonić. Chce dotrzeć do celu po trupach, więc nie przebiera w środkach. Autorka stworzyła postaci wyraziste, nieco wykolejone, odklejone od rzeczywistości. Przyznam szczerze, że kupiła mnie tym. Była to dobra lektura, chociaż przemyślenia Joe mogły by być nieco krótsze. Mimo, że widziałam wcześniej serial nie mogłam oderwać się od książki i byłam ciekawa jak autorka poprowadziła akcję, którą już przecież znam. Kilka szczegółów niestety różni się w serialu od książki, dlatego myślę, że przeczytanie Ty i obejrzenie serialu o tym samym tytule może się okazać naprawdę dobrym posunięciem – fajne uzupełnienie. Chociaż jeśli najpierw zobaczycie serial to już nigdy Joe nie będzie wyglądał inaczej niż Lonley Boy.

Podsumowanie.

Bardzo ciekawa książka wyciągająca na światło dzienne wszystkie zagrożenia, jakie płyną z udostępniania wszystkiego w sieci, odkrywania samego siebie przed innymi i pojawienia się po prostu w złym miejscu o złej porze. Na pozór normalnie wyglądający człowiek, pracownik księgarni okazuje się bezwzględnym psychopatą, co sprawia, że czujemy po prostu ciarki na plecach.

Autor: Caroline Kepnes
Tytuł: Ty
Wydawnictwo: W.A.B
Liczba stron: 496
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.