Wszystkie życia Hedy Lamarr – Marie Benedict

O książkach Marie Benedict słyszałam wiele dobrego. Każda z nich opowiada o charyzmatycznej kobiecie, która stojąc w cieniu sławnego mężczyzny była po części odpowiedzialna za pewne jego sukcesy. Nigdy jednak nie utożsamiana z tym, czego właściwie dokonała zostaje ożywiona właśnie w książkach tej autorki. Swoją przygodę z nieco feministycznym podejściem do tematu zaczęłam od słynnej hollywoodzkiej aktorki Hedy Lamarr, a właściwie Hedwig Kiesler.

Hedwing Kiesler i nazistowska Austria.

Hedy Kiesler po premierze w teatrze zyskuje nowego, bardzo wpływowego i nieustającego w staraniach adoratora. Jest nim znany z produkcji broni Fritz Mandl, starszy od niej mężczyzna, o którym słyszy się wiele różnych informacji. Hedy i jej rodzina jednak nie mają złudzeń – w świetle niepokojących wieści dochodzących z nazistowskich Niemiec, w przeddzień II wojny światowej dziewczyna nie może odrzucić zalotnika. Zwłaszcza, że pochodzi z żydowskiej rodziny. Traktowana jak piękny mebel w idealnym domu i świecie Mandla będzie starała się mimo wszystko żyć po swojemu. A to, czego się dowie pomoże jej odkryć jak pokonać nazistów.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

Książa opowiada historię, momentami bardzo smutną i ciężką, Hedy Lamarr, która stała się w latach 40. gwiazdą Hollywood. Wykorzystując to, czego się dowiedziała będąc żoną Mandla, nazywanego Sprzedawcą Śmierci będzie starała się wykorzystać nie tylko swoją urodę, ale także nieprzeciętny intelekt. Czytelnik dzięki temu otrzymuje ciekawą historię życia Hedy, momentami naprawdę niezbyt przyjemną, podaną w lekkiej formie. Trzeba przede wszystkim przyznać autorce, że z łatwością kreuje rzeczywistość w sposób przyjemny i zupełnie bezbolesny. Otrzymujemy czystą rozrywkę i fakty historyczne podane w taki sposób, że już chyba prościej się nie da. Czytelnik uczy się ciekawostek historycznych sam nawet o tym zupełnie nie wiedząc. Język powieści jest plastyczny, przyjemny i bardzo prosty, dzięki czemu strony uciekają bardzo szybko. Książka właściwie na jeden wieczór, do szybkiego przeczytania.

Nie jest to coś, co zostanie z Wami na długo. Nie będziecie rozpamiętywać tej książki, ale zapewniam Was, że nie będziecie też się nudzić i z chęcią sięgnięcie po kolejne powieści tej autorki. Nieprzypadkowo cieszą się one zainteresowaniem całej rzeszy osób. Ta i inne książki Benedict to lekka, przyjemna rozrywka, która nie jest bezmyślna i pozbawiona głębszego sensu. Jednak jej forma zachęca, przykuwa i nie męczy. Powieść idealna, aby się rozerwać w towarzystwie naprawdę ciekawej historii.

Podsumowanie.

Wszystkie życia Hedy Lamarr to rozrywka w czystej postaci, która niezwykle delikatnie przemyca nam fakty z życia znanej austriackiej aktorki z Hollywood. Opowieść jest ciekawa, lekka i niezwykle przyjemna, chociaż dotyka wyjątkowo nieprzyjemnego tematu jakim była II wojna światowa oraz włączenie Austrii do Niemiec. Nawet nie zorientujecie się, że to nie jest fikcja literacka, ale prawdziwa historia. Przyjemna rozrywka na dosłownie jeden wieczór, która przynosi przyjemność, ale która nie zostaje w głowie na wiele dni.

Moja ocena: 4/5.

Autor: Marie Benedict
Tytuł: Wszystkie życia Hedy Lamarr
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 300.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.