Wydawnictwo ze słownikiem 

Wielokrotnie zdarzało mi się czytać książki w języku angielskim. Niestety, ma to do siebie, że nie jesteśmy w stanie w stu procentach zrozumieć treści (chyba, że jesteśmy na poziomie naitive speaker). Mimo, że ogólny sens zawsze rozumiałam, to czasem musiał sięgać do słownika, aby poznać znaczenie poszczególnych słów. Ponieważ czytam dużo na telefonie i czytniku, więc wystarczył klik, a aplikacja przenosiła mnie do słownika. Tłumaczył on jednak po angielsku i zawsze istniało niebezpieczeństwo, że jednak czegoś nie zrozumię.

Czytanie po angielsku jest proste! 

Właśnie dlatego uważam, że pomysł, na jaki wpadło Wydawnictwo [ze slownikeim] jest po prostu fantastyczny. Chciałeś przeczytać Anię z Zielonego Wzgórza w oryginale, ale bałeś się, że Twój angielski nie jest odpowiedni? Teraz będziesz musiał wymyślić inną wymówkę, ponieważ na polskim rynku właśnie pojawiły się książki ze słownikiem.

Na czym to polega? Mamy oczywiście oryginalny tekst książki, a przed lekturą listę przydatnych słów. W trakcie czytania trafiamy na wytłuszczone słowa, które znajdziemy w słowniczku na marginesach. Na końcu zaś odnajdziemy spis wszystkich słow użytych w książce. Jeśli więc ktoś podjął decyzję, że to a to słowo nie wymaga wyjaśnienia, a ty mimo to go nie znasz – możesz tam zerknąć.

Nie pozostaje więc nic innego, jak wybrać poziom języka, który nas interesuje (każdy znajdzie coś dla siebie – i ta osoba, która dopiero zaczyna przygodę z językiem i ta, która właśnie zdała egzamin na poziomie C1). Lektura będzie zaskakująco prosta i miła, ponieważ wszystkie przeciwności językowe pomoże nam przezwyciężyć Wydawnictwo.

Plusy i minus – ale maleńki i subiektywny. 

Bardzo podoba mi się ta idea i uważam, że na lekcjach angielskiego uczniowie powinny zmierzyć się chociaż z fragmentami oryginalnych tekstów. Wtedy też Wydawnictwo [ze slownikiem] mogłoby pięknie wspomóc polską edukację. To ważne, aby wiedzieć, znać i rozumieć.


Wersja, którą proponuje Wydawnictwo jest rozwiązaniem dla leniwych, ale nie tylko. Teraz już nie można wymówić się słabym poziomem języka, czy uciążliwym sprawdzaniem nieznanych słow w słowniku. Prosta okładka i proste wykonanie sprawiają, że człowiek skupia się na wnętrzu, a nie na tym, co widzi.

Maleńki minus, który w sumie może przeszkadzać tylko mnie to alfabetyczne ułożenie słow na marginesach. Kiedy chciałam sprawdzić jakieś słowo łapałam się na tym, że patrzę centralnie w bok, szukając zaraz przy nieznanym wyrazie jego wyjaśnienia, natomiast ono ułożone było wyżej, albo niżej – alfabetycznie. To momentami mnie rozpraszało i wybijało z rytmu. I to właściwie tyle co bym zmieniła.

Dla małych i dużych – idealne na prezent. 

Jeśli szukacie ciekawego, pożytecznego prezentu – to będzie moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Świetnie się sprawdzi szczególnie dla moli książkowych, albo dla tych, którzy od książek nie stronią, a chcieliby podciągnąć swoj angielski. Najlepiej podobno (oprócz spotkania na żywo z językiem) doskonałą metodą jest właśnie czytanie dzieł oryginalnych.


Mam cichą nadzieję, że Wydawnictwo [ze słownikiem] rozwinie skrzydła i do swojej oferty dołoży również inne języki. Nie ukrywam, że chętnie sięgnęłabym po coś z literatury niemieckiej, a Mojemu Lubemu chętnie kupiłabym coś z portugalskim akcentem (na razie potrafi tylko zamówić piwo).

Reasumując. 

Jeśli chcecie miło spędzić czas przy lekturze klasyki literatury angielskiej i podszkolić swoj język, a w towarzystwie pochwalić się angielskim dziełem – bierzcie te książki w ciemno. Jestem zachwycona pomysłem i cieszę się, że ktoś chce pomagać ludziom. I jak tylko skończę Frankensteina to nieomieszkam  zaopatrzyć się w Dumę i uprzedzenie na poziomie C1/C2 (duma!).

Ah, i nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o pięknie zapakowanych książkach – błękitny papier i naklejka. Niby prosto i z klasą, a pięknie i oryginalnie. Brawo, brawo, brawo!

Za egzemplarze recenzenckie najserdeczniej dziękuję Wydawnictwu [ze słownikiem].

Dodaj do zakładek Link.