Zima czarownicy – Katherine Arden

Historia Wasi urzekła mnie tak bardzo, że nie mogłam doczekać się ostatniego tomu trylogii. Zima czarownicy to książka, która przykuwa wzrok świetną okładką, ale również fabułą. Przeczytałam z przyjemnością i nie zawiodłam się – trzeci tom trzymał poziom poprzednich dwóch i stanowił piękne zwieńczenie historii.

Moskwa i świat zagrożone.

Po tym jak Żar-Ptak uwolniony przez Wasię spalił Moskwę, a Morozko uratował ją i Wasię – dziewczyna zostaje oskarżona o bycie czarownicą. Teraz musi uratować nie tylko swoje życie, ale także cały świat. Nie będzie to dla niej prosta droga, pochłonie wiele istnień, które dziewczyna kocha i ceni. Temu wszystkiemu będzie przyglądał się nie tylko zły do szpiku kości Niedźwiedź, ale również ostrożne i ciekawe wyniku pojedynku czarty. Po której stronie się opowiedzą: znanego sobie Niedźwiedzia, czy nowej, ale walecznej Wasi?

Koniec tej historii.

Autorka od początku fascynowała mnie tym, że swojej głównej bohaterce rzuca tyle kłód pod nogi. Nie idealizuje jej świata, nie pomaga jej, a wręcz przeszkadza. Sprawia, że strzały i miecze imają się nawet tych bohaterów, którzy są ważni dla fabuły i których nam bardzo żal. Nie boi się drastycznych, ale realnych rozwiązań, nie przestawia bajkowego świata, ale właśnie taki baśniowy – pełen magii, niesamowitej atmosfery, tajemnicy, ale również zła i okrucieństwa.

Trzeci tom utrzymany jest w tej samej konwencji. Autorka bardzo dba, aby dużo się działo, nie sposób więc w dwóch zdaniach (i bez spoilerów) opowiedzieć o czym jest książka. Pojawia się mnóstwo nowych wątków, ciągle coś się zmienia, a Wasia powoli, ale metodycznie prze do przodu. Nie będziecie się nudzić ani przez chwilę, zobaczycie mnóstwo ciekawych zjawisk, słowiańskości i przeżyjecie nawet jedno historyczne wydarzenie, choć przedstawione baśniowo. Niesamowity klimat powieści sprawia, że z radością myślę o dzielnej, choć popełniającej błędy Wasi i Morozce. Polecam serdecznie zacząć od Niedźwiedzia i Słowika i zakochać się w tej historii.

Podsumowanie.

Trzeci tom zdecydowanie trzyma poziom poprzednich, jest bardzo ciekawy, przewrotny, pełen magii i baśniowości. Zwieńczenie historii Wasi jest naprawdę świetne i na bardzo dobrym poziomie. Ta książka zasługuje na to, aby ją przeczytać dokładnie tak samo, jak dwa poprzednie tomy: Niedźwiedź i Słowik i Dziewczyna z wieży.

Autor: Katherine Arden
Tytuł: Zima czarownicy
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 544
Moja ocena: 5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.