Recenzja

Żniwiarz. Czerwone słońce.

Po pierwszej części Żniwiarza Pauliny Hendel byłam rozczarowana, zawiedziona i rozgoryczona. Nie chciałam nawet myśleć, że przecież kupiłam od razu drugi tom i pewnie będę musiała go przeczytać. Z ciężkim sercem podjęłam się tego jednak i… uważam, że dobrze zrobiłam, że tego nie odłożyłam.

Uwaga, może zawierać spoilery!

Magda wraca na ziemię pod postacią żniwiarza. Jej zabita przez Pierwszego dusza błąkała się przez rok, aby wreszcie znaleźć ciało zamordowanej, pięknej dziewczyny. Zaskoczona wraca do Wiartołomu do swojego wujka i z nim rozpoczyna życie zabijając potwory z zaświatów. Musi jednak uporać się nie tylko z nową profesją, nieznanymi upiorami, słabościami ciała i psychiki poprzedniej właścicielki, ale również z własną śmiercią. Szybko okazuje się, że opanowanie tego wszystkiego wcale nie jest tak proste jak jej się poprzednio wydawało. Bycie żniwiarzem również nie jest taką dziecinną zabawą jak sądziła.

Nowe postaci na scenie.

W książce pojawia się kilku nowych, chociaż drugoplanowych bohaterów. Poznamy rządną rodowych sreber ciotkę Janinę i jej dwóch osiłkowatych wnuków i szaloną koleżankę Mateusza Klarę. Zdałam sobie przez to tylko sprawę, że świat w Wiartołomie jest jakiś taki pusty – mało osób kręci się po ulicach, prawie nic nie widzą, a nawi napadają tylko tych, którzy faktycznie w nich wierzą. Zdziwiłam się również, że kuzyni Magdy bardzo szybko przekonali swoją babcię, że rodzina Wojnów nie ukrywa dużej gotówki, a ona jakby prędko się z tym pogodziła, chociaż ponoć zawsze była taka rządna pieniędzy.

Tym razem autorka postarała się, aby pojawiło się więcej nawich, sposobów ich zabicia, a nawet problemów z pokonaniem. Już nie idzie żniwiarzom tak łatwo, nie wystarczy uderzenie szakłakiem przez głowę, albo prosty egzorcyzm. Magda w swoim nowym ciele nie jest od razu superbohaterką, która pokonuje wszystko bez przeszkód. Nie, ona tym razem jest prawidziwa – uczy się nowego ja, próbuje walczyć ze słabościami i strachem poprzedniej właścicielki. To ważne moim zdaniem, gdyż dodaje temu znacznej wiadygodności.

Dlaczego druga część jest lepsza od pierwszej?

Jeśli czytaliście recenzję poprzedniej części na pewno wiecie, że byłam rozczarowana. Magda była lekkomyślna, trochę szalona, jej relacja z Mateuszem sztywna i nieprawdziwa, upiory i inne potwory niczym dokazujące szczeniaki, a sposoby na ich zabicie zawsze takie same. W drugiej części autorka zadaje kłam tym zarzutom. Magda co prawda nadal jest lekkomyślna, ale nie uchodzi jej to na sucho – zawsze musi za to zapłacić. Jej relacja z Mateuszem nabiera innych kolorów, które wydają się prawdziwsze i lepsze. Mamy też dużo więcej upiorów, autorka wyjaśnia też więcej sposobów na ich zabicie, a odesłanie do Nawii nie jest już dziecinnie proste.

Zdecydowanie ta część bardziej się udała. Mamy tutaj więcej wierzeń słowiańskich, które miały być głównym atutem książki, więcej stworów rządnych krwi. Nie mogę niestety jednak nadal powiedzieć, że jest to genialna książka. Drugą część zdecydowanie czytało mi się przyjemniej, byłam bardziej ciekawa co słychać u bohaterów i jak to się skończy. Chociaż niestety zakończenie rozczarowało mnie, bo okazało się, że ci, którzy mieli być twardzielami okazali się miękcy. No coż, bywa i tak. Na szczęście jednak nie męczyłam się podczas czytania i w sumie jestem całkiem zadowolona.

Podsumowanie.

Druga część przebiła pierwszą i nawet sprawiła, że mam ochotę na trzecią (a po pierwszej wątpiłam, czy w ogóle sięgnę po drugą). Cieszę się, że tak się stało, ponieważ autorka skusiła mnie naprawdę dobrym pomysłem. Miejmy zatem nadzieję, że ostatnia część nie tylko powie nam do jakiego końca to wszystko zmierza, ale także przebije dwie poprzednie i będę mogła powiedzieć, że to naprawdę świetna lektura.

Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Żniwiarz. Czerwone słońce
Wydawnictwo: Czwarta strona
Liczba stron: 431.

 • Tak baaardzo chce się zabrać za ta serie ale cierpliwie czekam aż zostaną wydane wszystkie tomy. Mam nadzieje, że nie będę czekać zbyt długo… wszyscy tak chwalą a ja nie wiem o co chodzi!

  booklicity.blogspot.com

 • Dominika Kiprowska

  Ta pozycja prześladuje mnie od dłuższego czasu 🙂 bardzo, ale to bardzo chce ją już przeczytać, niestety obowiązku biorą gore nad ksiazkami, nad takimi dobrymi ksiazkami. Szkoda, że pierwsza Ci sie nie spodobała, ale to mnie nie zniechęciło do sięgnięcia po nią w przyszłości 🙂 a i drugiego tomu tez sie nie moge doczekać, pozdrawiam!

  • Jestem mega zadowolona, że druga cześć przypadła mi do gustu i polecam Ci jà. Ale bez ciśnienia – to nie jest moim zdaniem genialna książka, która trzeba natychmiast przeczytać 😉

 • Królewskie Recenzje

  Nie wiem dlaczego ale jakoś nie ciągnie mnie do „Żniwiarza”.

 • No właśnie, ona ciagle nie ruszyła, prawda? Mam wrazenie, jakbym przez te dwa tomy nie wydarzyło się prawie nic, a w końcu coś tam jednak posunęło się do przodu…

 • Aleksandra Krauze

  No to zobaczymy co będzie z III częścią, podobno ma wyjsc w grudniu 😉

 • Ej, faktycznie. Nie umiałam określić, o co chodzi, ale mi to właśnie uświadomiłaś. Wiatrołom jest jakiś taki wyludniony XD
  Trzymam kciuki za nas obie i mam nadzieję, że trzecia część sprosta naszym oczekiwaniom 😀

  Pozdrawiam

  To Read Or Not To Read

 • Nie planuję czytać tej książki, ale faktycznie wydaje się być lepsza, niż pierwszy tom. Podoba mi się motyw z odrodzeniem i to uczenie się walki, a nie: cudotwórstwo, jestem genialna od początku (jak to w niektórych powieściach bywa). Pozdrawiam 🙂

  • No właśnie początkowo myślałam ze tak właśnie będzie – nagle laska nauczy się wszystkiego, ale na szczęście tak się nie stało 😉

 • Jakoś długo zabieram się do przeczytania obu książek, mam nadzieję, że niedługo uda mi się nadrobić^^
  Pozdrawiam 😉

 • Dominika Skawińska

  Ten tom jeszcze przede mną 🙂 Wpadnę tu po przeczytaniu tej książki 🙂
  Pozdrawiam!

 • Księgozbiór Kasiny

  Ja książkę mam już dawno upatrzoną i chętnie po nią sięgnę!

  • Po pierwszej części myślałam, że nie polecam – ale po drugiej chyba jednak tak 🙂

 • Koniecznie muszę nadrobić zaległość w lekturze tej serii 😉