Dziewczyna z wieży – Katherine Arden

Kiedy zobaczyłam okładkę i przeczytałam opis – wiedziałam, że muszę mieć tę książkę. Po otrzymaniu jej zorientowałam się (który to już raz?), że to druga część. Tak się jednak złożyło, że Niedźwiedzia i Słowika, czyli pierwszą część miałam dawno temu w planach, więc nie narzekałam.

Dzielna Wasia, Słowik i Morozko

Wasia musi uciekać ze swojego domu i wyrusza, aby poznać świat. Wraz ze Słowikiem wędruje po zaśnieżonych lasach Rusi próbując przeżyć, albo wjeżdża do miasta, aby tam zaznać trochę miejskiego życia, którego wcale nie zna. Tam jednak czekają na nią kłopoty.

Tatarzy najeżdżają wioski carskie, więc Wielki Książę Moskiwewski wraz ze swoją świtą spróbuje powstrzymać złoczyńców. Po drodze spotyka tajemniczego młodzieńca na wspaniałym koniu i tylko towarzyszący mu Sasza odkrywa tożsamość chłopca. A właściwie dziewczyny, bo znakomitym wojownikiem okazuje się być właśnie Wasia.

Rosyjska bajka

Poprzednia część wprowadziła nas w magiczny, baśniowy świat rosyjskich bajek, legend i podań. I trent ten trwa aż do drugiej części. Nieustraszona Wasia będzie tym razem mierzyć się ze znacznie gorszymi rzeczami niż poprzednio, a towarzyszyć jej będzie jak zwykle rezolutny Słowik. Dziewczynka jest momentami lekkomyślna i porywcza, ale wszystko pozostaje w zdrowych ryzach młodości. Bez trudu w lekturze tej książki odnajdą się i starsi i młodsi, płacząc i śmiejąc się z kolejnych przygód dziewczyny.

Bardzo podobał mi się klimat tej książki. Treściwe, ale bardzo plastyczne opisy sprawiały, że niemalże czułam przenikliwy chłód zimnego powietrza, słyszałam skrzypiący pod końskimi kopytami śnieg i trzaskający wesoło ogień, który sprawiał, że na duszy robiło się zdecydowanie cieplej. Charakterystyczny rys rosyjskich baśni został oddany po mistrzowsku.

Cała historia była według mnie bardzo ciekawa, nie dało się nudzić. Ciągle coś się działo, zdarzały się niespodziewane zwroty akcji, zmiany i powroty. Nie byłam pewna, czy chcę bardzo szybko dowiedzieć się co dalej, czy wolę dawkować sobie tak dobrą książkę. Zapewne historia Wasi pozostanie ze mną na dłużej, zwłaszcza, że przez ogrom czasu nie mogłam podnieść się z kaca książkowego.

Podsumowanie.

Piękna opowieść w stylu rosyjskiej baśni, nieustraszona Wasia i jej rezolutny koń na pewno będą ogromną rozrywką zarówno starszemu czytelnikowi, jak i młodszemu. Przy tak skonstruowanej opowieści nie da się nudzić, a zakończenie jest po prostu kapitalne. Nie wiadomo czy bardziej człowiekowi żal, że już skończył, czy cieszy się, że już wszystko wie. Albo prawie wszystko, bo czeka nas jeszcze trzecia część!

Autor: Katherine Arden
Tytuł: Dziewczyna z wieży
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 350.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.