I sprawisz, że wrócę do prochu – Ambrose Parry

Ktoś powiedział „kryminał medyczny”? Biorę w ciemno! Uwielbiam literaturę, która dotyka medycyny, a połączenie jej z kryminałem jest dla mnie czymś, co muszę koniecznie sprawdzić na własnej skórze. Do tego świetna okładka i już jestem przekonana.

Dom położnika.

Will Raven trafia do domu znanego położnika, doktora Simpsona, aby pod jego okiem odbyć praktykę lekarską. Dręczony tajemniczą śmiercią swojej przyjaciółki i niespłaconym długiem próbuje nie tylko uczyć się, ale również rozwiązać zagadkę. Niespodziewanie pomocy udzieli mu pokojówka Sara, która dzięki bystrości swojego umysłu może pomagać w przychodni i chłonie wiedzę z książek doktora Simpsona. Razem będą musieli sprawdzić co jest przyczyną coraz większej ilości podejrzanych zgonów.

Kryminał medyczny.

Medycyna to temat, który jest mi literacko bliski. Lubię tego typu książki, więc długo nie zastanawiałam się nad lekturą. W książce I sprawisz, że wrócę do prochu nie było tego przesadnie dużo – czułam lekki niedosyt, ale dla kogoś niezainteresowanego tematem tak jak ja będzie akurat. Towarzyszymy lekarzom w czasie ich czynności medycznych – podczas skomplikowanych i problematycznych porodów w domach położnic i przyglądamy się rozwiązaniom (często makabrycznym), jakie stosują zgodnie z ówczesną (XIX wiek) wiedzą medyczną. Do tego razem z Ravenem i Sarą próbujemy rozwikłać zagadkę tajemniczych śmierci kobiet w Edynburgu. Klimat tej powieści jest nieco mroczny, dialogi są delikatnie stylizowane na tamten czas, co nadaje jej niesamowitego rysu. Nie jest to przesadzone, ale ze smakiem.

Akcja jest wartka, mimo, że od czasu do czasu nieco zwalnia, a fabuła bardzo ciekawa. Bohaterowie żyją, są racjonalni i całkiem przyjemni, różnorodni. Mamy tutaj wachlarz uczuć, zachowań i charakterów, co nadaje fajnej barwy całości. Co prawda domyśliłam się kto jest mordercą, jednak dochodzenie do prawdy sprawiło mi dużo przyjemności. Po drodze wyszło mnóstwo dodatkowych faktów, o których nie wiedziałam. Byłam przez cały czas zainteresowana, a końcówkę przeczytałam niemalże jednym tchem. Było ciekawie, klimatycznie i troszkę medycznie.

Podsumowanie.

Mogę z czystym sumieniem polecić I sprawisz, że wrócę do prochu, ponieważ jest to dobry kryminał medyczny. Medycyny tam nie ma może zbyt wiele, ale wystarczająco, a zagadka zaproponowana przez autora jest bardzo ciekawa. Mimo przewidywalności, droga do odkrycia prawdy przez bohaterów jest wyboista i przykuwa uwagę. Nie będziecie się nudzić! I do tego książka zachęca swoją piękną okładką.

Autor: Ambroise Parry
Tytuł: I sprawisz, że wrócę do prochu
Wydawnictwo: Zysk i spółka
Liczba stron: 450
Moja ocena: 5/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.