Sztuka kobiecości – Aneta Borowiec i Beata Wróbel

Niedawno skończyłam czytać Sztukę kochania i chociaż niektóre rzeczy trącą trochę PRL-em, to wiele rzeczy jest zwyczajnie uniwersalnych dla wszystkich ludzi i każdych czasów. Sztuka kobiecości to książka w której autorki rozmawiają na tematy kobiece, ale nie tylko – uwzględniają również rodzinę, partnera, psychologię i szeroko pojętą seksuologię.

Prawdziwa sztuka.

Autorki to dziennikarka i lekarka ginekolog i seksuolog. Rozmawiają na temat budowy ciała kobiety, zmian jakie w nim zachodzą (tych naturalnych i tych patologicznych), seksu, związków, dzieci. Wszystko to, co związane jest ściśle z życiem kobiety, za równo singielki jak i tej będącej w krótszym bądź dłuższym związku. Wiele poruszanych w tej książce tematów jest bardzo ciekawych, dotykających regularnych badań, ciała, psychiki oraz własnej seksualności. Lekarka chociaż ma nieco innowacyjne podejście na tle innych lekarzy, to jednak czytelnik bardzo szybko przekonuje się, że to wszystko, co mówi jest zwyczajnie proste i łatwe do realizowania, a przy tym zdecydowanie skuteczne, bo… ludzkie.

Instrukcja? Nie tutaj!

W książce nie znajdziecie dokładnej instrukcji, pozycji seksualnych. Są tam porady i wytyczne, które jednak nie są wypowiedziane wprost, a jedynie można je samemu wywnioskować z toku rozmowy. Cała książka opiera się właśnie na takim schemacie – dziennikarka zadaje pytania, często powielając pewne stereotypy i „wiedzę”, którą sami mamy, a lekarka je obala, potwierdza, wyjaśnia, radzi. Dzięki temu nie mamy tutaj przepisu wprost – zrób to, czy tamto, a będzie tak i tak. Nie, tutaj znajdziemy mnóstwo psychologii i seksuologii, które mają nam pomóc odkryć jak żyć (również seksualnie, a może przede wszytkim), aby być szczęśliwym człowiekiem i dogadać się z najbliższą osobą.

Podobało mi się to, że lekarka chociaż walczy o kobiety to nie jest feministką, która robi to kosztem mężczyzn. Ich także broni wytykając swojej płci wiele błędów. Radzi także jak z nimi walczyć, co poprawić, aby było zdecydowanie lepiej. Zabrakło mi właśnie trochę takich instrukcji, konkretnych rozwiązań, ale autorki od początku podkreślały, że tego tam nie znajdę, więc nie czułam się rozczarowana.

Podsumowanie.

Bardzo ciekawa, edukacyjna książka, która doskonale pokazuje jak powinniśmy żyć z drugim człowiekiem, aby mieć udane życie w związku. Wszystkie porady wynikają z rozmowy, którą przeprowadza dziennikarka z lekarką.

Autor: Beata Wróbel, Aneta Borowiec
Tytuł: Sztuka kobiecości
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 442
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.