Recenzja

Top 3 najlepszych okładek 

Każdy z nas ma swoje ulubione okładki, na które mógłby patrzeć bez końca. Miałam ogromny dylemat przy wyborze trzech najlepszych, ale wcale nie dlatego, że było ich tak dużo, ale dlatego, że jestem bardzo wybredna i ciężko mi było wyłowić te, które naprawdę skradły moje serce.
Na podium znalazły się trzy, wyjątkowe pod względem treści, jak i szaty graficznej książki. To, co mnie w nich urzekło sprawiło, że maja wyjątkowe miejsce w moim sercu i na mojej półce.

MIEJSCE TRZECIE

Ildefonso Falcones Bosonoga królowa 


Okładka prosta, z pięknym ornamentem i mój najświeższy nabytek tego autora. Jego książki nie tylko są wspaniałe, ale także wyjątkowo kojące. Zawsze pojawiają się w moim życiu wtedy, kiedy jest mi źle.

Bosonoga królowa
to opowieść o pasji, wierności ideałom, oraz miłości. Caridad to kubańska niewolnica, która nagle zostaje uwolniona przez swojego pana. Nie wiedząc co począć z tym wielkim darem, którego wcale nie pragnęła błąka się po ulicach Madrytu. Na swojej drodze spotyka jednak żywiołową i piękna cygańską dziewczynę Milagros i wtedy jej życie na zawsze się zmienia.
Kto nie czytał tej książki, albo dwóch poprzednich Katedry w Barcelonie i Ręki Fatimy niech się cieszy, bo wspaniałe powieści z podanym w pięknym stylu wątkiem historycznym przed Wami!

MIEJSCE DRUGIE

Cornelia Funke Atramentowa krew 


Książki z serii Atramentowy świat to literatura, którą odkryłam mając bardzo krótko naście lat. Niesamowita historia, która była dla mnie inspirująca i ciekawa, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach odnoszę wrażenie, że już wszystko zostało wymyślone.

Poznajemy przemiłą dziewczynkę Meggie oraz jej ojca Mortinera Folcharta, który został obrażony niezwykłą umiejętnością – potrafił przenosić ludzi w świat czytanej na głos powieści. Niestety, właśnie w taki sposób zaginęła jego żona – trafiła do świata czytanej przez niego książki. Pewnego dnia przychodzi do nich dziwny gość – Smolipaluch, który przybywa właśnie ze świata powieści, gdzie Mortimer nieopatrznie wysłał swoją żonę. Świat nie lubi pustki, więc skoro w jednym wymiarze pojawiła się nowa osoba, to musiała z kimś zamienić się miejscem.

Niesamowita historia, ciekawe zdarzenia, fantastycznie nakreśleni bohaterowie, zwroty akcji i aż trzy przepięknie wydane tomy. Mnie najbardziej urzekła zdecydowanie druga cześć: Atramentowa krew, gdzie w zaroślach rozchylonej okładki możemy zobaczyć przepiękny zamek. Dodatkowo książki stylizowane są na stare, grube tomy, bogato zdobione na rogach i grzbiecie.

Bardzo miło wspominam tę lekturę – przypadek sprawił, że w ogóle na nią wpadłam, ale na pewno tego nie żałuję. Autorka wymyśliła świat, który nie był ani banalny ani już nam znany.

MIEJSCE PIERWSZE 

Donna Tartt Szczygieł


Oryginalna okładka okazała się strzałem w dziesiątkę. Jest zupełnie nietuzinkowa i naprawdę piękna. Z przedartej obwoluty wychyla się nieśmiało obraz tytułowego Szczygła, czyli jeden z eksponatów z Metropolitam Museum of Art, skradziony przez małego chłopca podczas ataku terrorystycznego.

Theodore w tym właśnie ataku stracił matkę, a jedyne co go z nią łączy to właśnie owy obraz, o którym nie odważył się powiedzieć nikomu. Rzucany przez los w różne miejsca i do różnych osób stara się poradzić sobie w brutalnym świecie. Nic jednak nie jest takie proste jak się wydaje, a jego wcześniejsze, sielankowe życie z matką znika bezpowrotnie pozostawiając po sobie tylko pustkę i tęsknotę.

Więcej o Szczygle możecie dowiedzieć się z recenzji tutaj. Generalnie twórczość Donny Tartt warto znać, nie tylko z powodu wielu nagród, ale też dlatego, że jej książki stały się kultowe.
Oto trzy najlepsze okładki według mnie, które zawładnęły moim sercem i na razie nie dają się nikomu pobić. Dzielnie walczą z różnymi nowościami, ale ciagle są bezkonkurencyjne.

A jakie są Wasze ulubione okładki?

 • Pierwszy raz widzę tę pierwszą książkę, a co za tym idzie i okładkę! Rzeczywiście śliczna i widzę, że książkę bardzo polecasz. 🙂 Rozejrzę się za nią, bo to coś zdecydowanie świeżego i niekonieczne bestsellerowatego, a bardzo to doceniam w dzisiejszym natłoku!

  • Jola

   Bardzo, bardzo polecam! W ogole wszystkie książki Falconesa są naprawdę fenomenalne i genialne 😉

 • Zawsze kiedy widzę okładkę „Szczygła” mam ochotę oderwać „naderwany” fragment i zajrzeć do środka .
  Dzięki za polecenie Falconesa. Kocham „Katedrę w Barcelonie”, czekam na jesienną premierę drugiej części, a „Bosonogiej królowej” nie czytałam.

  • Jola

   Jest jeszcze Ręka Fatimy, nie wiem czy czytałaś – równie świetna i równie piękna 😉

 • Faktycznie okładki przepiękne 😉 a co do Donny Tarrt to mam jej książki w planach 😉

  • Jola

   Serdecznie polecam – pisze naprawdę świetnie, a okładki są oryginalne i piękne 😉

 • Na mnie te okładki nie zrobły, aż takiego wrażenie 😛 Kolorystyka i to wszystko…ja zdecydowanie wolę okładki delikatne w stylu Czerwonej królowej, Gniazda (to pudrowe, a nie od galerii ksiązki) czy kroniki Jaaru 😀
  Buziaki :*
  pomiedzy-wersami.blogspot.com

  • Jola

   Dla każdego wydawcy mają coś miłego 😉

 • Muszę przyznać, że wszystkie książki widzę po raz pierwszy, ale wszystkie są równie piękne !!! <3

  • Jola

   Prawda?! Prawda?!

 • „Atramentowa krew” jest naprawdę piękna. Dla mnie niestety tylko w wersji wizualnej, bo przez książkę nie przebrnęłam – odpadłam już przy „Atramentowym sercu”…

  • Jola

   O, dlaczego?

   • Bardzo infantylna mi się wydała ta książka, miałam wrażenie, że wiem, co się stanie na następnej stronie.

    • Jola

     Na pewno nie była nieprzewidywalna, ale jak na czas, kiedy ją czytałam to w sam raz 😉

 • Wszystkie okładki wywołują natychmiastową chęć sięgnięcia po książkę. 🙂
  Bookendorfina

  • Jola

   Nie powstrzymuj tej chęci! 😉

 • Królewskie Recenzje

  Widzę je pierwszy raz 😉 Dla mnie najpiękniejsze to: Jak Powietrze, Z dala od Zgiełku, Jedwabna Opowieść.

  • Jola

   Nie czytałam niczego co wymieniłaś, ale jestem pewna, że okładki są piękne 😉

 • Tajemnicze książki

  Okładka „Szczygła” również bardzo mi się podoba 🙂

  • Jola

   Wahałam się między nim, a „Małym przyjacielem” 😉

 • O Atramentowym Sercu już ci pisałam na insta, że chętnie przeczytałabym jeszcze raz i tym razem do końca i… chyba to zrobię, ale już raczej po wakacjach. Mnie się akurat ta okładka od Szczygła nie podoba, chyba jestem dziwna 🙂 Ciężko wybrać najlepsze moim zdaniem, ale na przykład z tych co mam w domu bardzo podobają mi się okładki z Czerwonych Dziewczyn, Zimowego Monarchy czy Cesarza Ośmiu Wysp 🙂

  • Jola

   Tak, Atramentowa Seria jest super, a co do Szczygła to jak najbadziej Cię rozumiem – każdy ma inny gust i dobrze, że ludziom nie podoba się wszystko to samo 😉

 • Wszystkie okładki są piękne, ale najbardziej podoba mi się „Szczygieł”. 🙂 Zresztą wszystkie trzy książki Donny Tart wydane są w tym samym stylu, grafik bardzo pięknie to sobie wymyślił. <3