Lubię książki, z których mogę coś się dowiedzieć, ale, że jestem laikiem to lubię również jeśli jest to podane w naprawdę przystępnej formie. Za chemią, a tym bardziej pierwiastkami, nie przepadałam zbytnio, więc liczyłam, że ta książka przybliży mi nieco wiedzy w taki sposób, że wyniosę z niej więcej niż z lekcji w szkole. I nie zawiodłam się, chociaż jestem rozczarowana, że to było takie krótkie.
Z czego składa się Ziemia? My? Wszystko?
Na początek mamy przedstawioną historię powstania Ziemi od wielkiego wybuchu aż po pojawienie się człowieka. Jest to umieszczone na łatwo mierzalnej, tygodniowej osi, na której aż do czwartku formowała się planeta, a na kilkanaście sekund przed północą w niedzielę pojawił się człowiek.
Autorka w jasny i prosty sposób opowiada z czego składają się poszczególne rzeczy, które znamy i których używamy w codziennym życiu – telefony, jedzenie, ubrania, a nawet my sami. Tłumaczy skąd pewne elementy się wzięły, jak są pozyskiwane, z czym mogą się łączyć, jakie to ma konsekwencje i za ile lat przypuszczalnie wyczerpie się źródło pierwiastków, które są niemożliwe do wyprodukowania. Powstały wiele milionów lat temu, a my w ciągu kilku tysięcy lat je po prostu zużywamy.
Czy faktycznie tłumaczy z czego zrobiony jest świat?
Moim zdaniem tak, chociaż spodziewałam się grubego tomiszcza. Nie znam się jednak na tym, więc może autorka podała w pigułce sporo podstawowej wiedzy, która laikowi po prostu wystarczy. Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy, a co najważniejsze, książka napisana jest prostym, plastycznym językiem. Skomplikowane procesy, wydarzenia, chemiczne reakcje, fizyka i nauka o kosmosie są tak podane, że czytelnik po prostu to rozumie. Teoria wielkiego wybuchu krok po kroku z etapami powstawania kolejnych pierwiastków, wymienienie wszystkich tych, które znajdują się w ciele człowieka i konsekwencji jeśli jest ich za dużo.
Kartki same uciekały mimo naprawdę trudnego moim zdaniem tematu. Byłam zadowolona z lektury i mogę z czystym sercem polecić tę książkę, paradoksalnie, dla relaksu, rozrywki, przyjemnej wiedzy, która zwyczajnie nie męczy. Jeśli nie lubiliście chemii w szkole, to ta książka zaspokoi Wasz głód nieznanego, ale nie sprawi, że będziecie przytłoczeni naukową terminologią. Naprawdę fajna, przyjemna książka.
Podsumowanie.
Mnóstwo wiedzy o pierwiastkach występujących na świecie, ich powstawaniu, użyciu i możliwości wyczerpania podanej w bardzo przyjemny i prosty sposób. Czytało mi się bardzo szybko i dowiedziałam się sporo nowości.
Autor: Anja Røyne
Tytuł: Z czego zrobiony jest świat?
Wydawnictwo: Muza
Moja ocena: 4/5.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.