Zanim Cię zapomnę – Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska

Mój pierwszy patronat. Pierwszy, więc z sentymentem będzie zawsze i chociaż książka nie do końca jest w moim guście i nie zakochałam się w niej bez pamięci to spędziłam z nią miło i przyjemnie wieczór. Taki, który mógłby być z herbatą, pod kocem i prószącym śniegiem za oknem. Jeśli lubicie świąteczne książki, to musicie ją przeczytać.

Aktorka w małym pensjonacie.

Nina Sobieraj to znana aktorka, mocno już posunięta w latach, cierpiąca na Alzheimera. Te święta postanawia spędzić w jednym z dużych hoteli, ale w wyniku zbiegu okoliczności trafia do małego pensjonatu pod Łebą, gdzie właścicielką jest Sonia. I szybko okazuje się, że obie panie mogą sobie wzajemnie pomóc, aby uratować święta i łączy je znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Pensjonat zostaje bez kucharki, która nagle znika bez śladu, a Nina po odgrywaniu przez lata kulinarnej mistrzyni wierzy, że da sobie radę.

Magiczny zapach świąt.

Książka jest cieniutka, bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. Nie ma tutaj skomplikowanej fabuły, żadnego trupa. Są tylko przygotowania do świąt, wzajemna pomoc wielu ludzi i zimny, śnieżny, grudniowy dzień. Typowa książka obyczajowa w której znajdziemy rodzinną tajemnicę, ludzkie troski i rodzące się uczucie. Szybko okazuje się, że Ninę i Sonię łączy o wiele więcej niż zakładaliśmy na początku. Przyglądamy się z leniwym spokojem rozwojowi wypadków, który nagle i niespodziewanie przyśpiesza. Dzięki temu nie ma miejsca na nudę, ale nie pędzimy też na łeb na szyję.

To typowa, świąteczna książka. Ciepła, przyjemna, ale bez fajerwerków. Idealnie wpisze się w klimat Bożego Narodzenia, bo właśnie w tym okresie rozgrywa się cała akcja. Będziemy przyglądać się przygotowaniom do tego wyjątkowego święta i czuć mróz na policzkach. Autorki postarały się o dobry klimat na rzecz skomplikowanej fabuły. Podobało mi się też to, że ta książka nie jest cukierkowa – nie ma bajkowego zakończenia, a cynizm Niny jest przełamany nieporadnością Sonii i lenistwem kota Antona. Bohaterowie są różni, wyraziści. Fabuła skupia się na głównym wątku, ale ma również kilka pobocznych, przez co nie mamy wrażenia nudy. Jestem zadowolona z lektury mimo, że to kompletnie nie mój gatunek.

Podsumowanie.

Zanim Cię zapomnę to śliczna okładka i książka, która idealnie wpasuje się w klimat świątecznych książek. Szybko się ją czyta, historia pochłania, interesuje, ale nie ma się wrażenia natłoku wydarzeń. Prosta, choć nieoczywista fabuła, bardzo plastyczna i ciekawa. Ta książka jest zdecydowanie dobrą przedstawicielką obyczajowych, świątecznych książek.

Autor: Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Tytuł: Zanim Cię zapomnę
Wydawnictwo: WAB
Liczba stron: 320
Moja ocena: 4/5.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

Dodaj do zakładek Link.